To "bestie terroru". Naukowcy odkryli nową grupę starożytnych drapieżników

Badacze poinformowali o odkryciu nowej grupy starożytnych drapieżników, która dominowała w oceanach ponad 500 milionów lat temu i mogła znajdować się blisko szczytu łańcucha pokarmowego. Nie bez przyczyny nazywają ją przecież "bestiami terroru", prawda?

Badacze poinformowali o odkryciu nowej grupy starożytnych drapieżników, która dominowała w oceanach ponad 500 milionów lat temu i mogła znajdować się blisko szczytu łańcucha pokarmowego. Nie bez przyczyny nazywają ją przecież "bestiami terroru", prawda?
Wyglądają niepozornie, ale miały podobne znaczenie jak dziś rekiny /Bob Nicholls/University of Bristol /domena publiczna

Naukowcy odkryli dowody na istnienie nowej grupy wymarłych drapieżników, która dominowała w oceanach ponad 500 milionów lat temu. Skamieniałe szczątki tych "robaków" odkryto w osadach na stanowisku Sirius Passet w północnej Grenlandii, a w ich układzie pokarmowym naukowcy z Uniwersytetu w Bristolu znaleźli także ślady tego, co mogło być ich ostatnim posiłkiem, a mianowicie małe stworzenie zwane Isoxys. Uważają, że Timorebestia, co po łacinie oznacza "bestie terroru", znajdowały się blisko szczytu starożytnego łańcucha pokarmowego 518 milionów lat temu i "były równie ważne jak niektóre z największych drapieżników współczesnych oceanów, np. rekiny czy foki".

Reklama

500 mln lat temu w oceanach żyły "bestie terroru"

Spekulują, że istoty te mogły dominować przez około "10 do 15 milionów lat, zanim zostały zastąpione przez inne, odnoszące większe sukcesy grupy". Tyle że nie wyglądały wcale tak, jak może sugerować ich nazwa. Bo choć Timorebestia miała wyraźnie zaznaczoną głowę z długimi czułkami, płetwami po bokach ciała i masywnymi szczękami w pysku, dorastała do ok. 30 cm długości. Doktor Jakob Vinther z Wydziału Nauk o Ziemi i Nauk Biologicznych Uniwersytetu w Bristolu powiedział, że jej najbliższym żyjącym krewnym są Chaetognatha, znane też jako strzałki morskie lub szczecioszczękie, czyli małe drapieżne istoty morskie o długości około 1 cm, które żywią się maleńkim zooplanktonem.

Naukowcy twierdzą, że ich praca opublikowana w czasopiśmie Science Advances rzuca światło na ewolucję tych robaków. Starszy autor badania, Tae Yoon Park z Koreańskiego Instytutu Badań Polarnych, twierdzi:

Dr Vinther, inny z autorów badania, dodaje z kolei, że "ich badania pokazują, że te starożytne ekosystemy oceaniczne były dość złożone i obejmowały łańcuch pokarmowy, który umożliwiał istnienie kilku poziomów drapieżników.

Tymczasem uważa się, że Isoxys - stworzenie znalezione wewnątrz Timorebestii - jest stawonogiem morskim, zwierzęciem bezkręgowym o połaczonych nogach. Morten Lunde Nielsen, były doktorant na Uniwersytecie w Bristolu, który brał udział w badaniach, powiedział, że Isoxys byłby źródłem pożywienia dla wielu innych zwierząt, dodając, że Timorebestia "przeżuwała je w ogromnych ilościach".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: historia | drapieżnik | przyroda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy