Tutanchamon głębin. Odkryli starożytnego egipskiego wieloryba

Międzynarodowy zespół naukowców dokonał przełomowego odkrycia nowego gatunku wymarłego wieloryba, który 41 mln lat temu żył w starożytnym morzu pokrywającym tereny dzisiejszego Egiptu.

Tutanchamon głębin. Odkryli starożytnego egipskiego wieloryba
Tutanchamon głębin. Odkryli starożytnego egipskiego wielorybaA. Morsi/Courtesy Mansoura University Vertebrate Paleontology Centerdomena publiczna

Zanim Tutanchamon pojawił się na świecie i przejął panowanie nad Doliną Nilu, Egiptem - a raczej wodami pokrywającymi obecne terytorium tego kraju - rządził ktoś zupełnie inny, a mowa o Tutcetus rayanensis, nazwanym na cześć starożytnego władcy. Chociaż rządził to może nie do końca adekwatne określenie, bo jak wyjaśniają naukowcy w badaniu na łamach magazynu naukowego Communications Biology, mamy do czynienia z miniaturowym wielorybem nieznanego wcześniej gatunku, który z szacowaną długością 2,5 metra oraz wagą ok. 187 kg jest najmniejszym znanym nauce bazylozaurem.

Tutcetus rayanensis żył 41 mln lat temu

Niemniej jest to również jeden z najstarszych zapisów tej rodziny z Afryki (liczy 41 mln lat), a jego szczątki pozwoliły uzupełnić luki w we wczesnej historii tych ssaków. Zdaniem naukowców ta grupa wymarłych w pełni wodnych prewaleni reprezentuje kluczowy etap ewolucji wielorybów, kiedy przechodziły z lądu do morza - rozwinęły cechy podobne do ryb, takie jak opływowe ciało, mocny ogon, płetwy i płetwa ogonowa, a także miały wystarczająco widoczne tylne kończyny, aby można je było rozpoznać jako nogi, które nie były jednak używane do chodzenia, ale prawdopodobnie do krycia.

Ewolucja wielorybów od zwierząt lądowych do pięknych stworzeń morskich ucieleśnia cudowną, pełną przygód podróż życia. Tutcetus to niezwykłe odkrycie, które dokumentuje jedną z pierwszych faz przejścia do całkowicie wodnego stylu życia, które miało miejsce podczas tej podróży
wyjaśnia lider projektu, prof. Hesham Sallam z Uniwersytetu Amerykańskiego w Kairze.

Naukowcy dokonali tego wyjątkowego odkrycia w skałach środkowego eocenu, a nazwa nowego wieloryba czerpie inspirację zarówno z historii Egiptu, jak i miejsca, w którym znaleziono ten konkretny okaz. Tutcetus łączy w sobie "Tut", odnoszące się do słynnego egipskiego faraona Tutanchamona i "cetus", czyli greckie określenie wieloryba, a “rayanensis" odnosi się do obszaru chronionego Wadi El-Rayan w Fajum.

Okaz, który znaleźli naukowcy, składa się z czaszki, szczęk, kości gnykowej oraz kręgu atlasowego i jest osadzony w intensywnie zagęszczonym bloku wapienia. Jak wyjaśnia Sanaa El-Sayed, doktorantka na University of Michigan i współautorka badania:

Stosunkowo mały rozmiar Tutcetus jest albo prymitywną retencją, albo może być związany z globalnym ociepleniem. To przełomowe odkrycie rzuca światło na wczesną ewolucję wielorybów i ich przejście do życia w wodzie.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas