Uważana za wyjątkową, okazała się podróbką. W rzeczywistości to pomalowany kamień

Nowe badanie ujawniło, że uważana za wyjątkową skamielina skóry starożytnej jaszczurki jest tak naprawdę zwykłą farbą. Do tej pory naukowcy datowali tkankę skórną „ważnej” skamieniałości na 280 milionów lat. W rzeczywistości to nic innego jak zwykła czarna farba pokrywająca rzeźbę...

Tridentinosaurus antiquus odkryto we włoskich Alpach w 1931 roku i uznano go za ważny okaz dla zrozumienia wczesnej ewolucji gadów
Tridentinosaurus antiquus odkryto we włoskich Alpach w 1931 roku i uznano go za ważny okaz dla zrozumienia wczesnej ewolucji gadówDr Valentina Rossimateriały prasowe

Cenna skamielina okazała się podróbką

Liczącą 280 milionów lat skamielinę odnaleziono we włoskich Alpach w 1931 roku. Od tamtej pory uważano ją za bardzo ważny, świetnie zachowany okaz pozwalający lepiej zrozumieć wczesną ewolucję gadów.

Jednak najnowsza analiza skamieniałości wykazała, że to, co brano za niewiarygodnie dobrze zachowaną tkankę skórną starożytnego gada, jest tak naprawdę zwykłą farbą. Ktoś po prostu pomalował na czarno rzeźbę w skalę w kształcie jaszczurki. Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Paleontology” i dotyczą Tridentinosaurus Antiquus. 

Bezcenna starożytna skamielina

Skamielina Tridentinosaurus antiquus została odkryta we włoskich Alpach w 1932 roku. Wtedy też wzbudziła zachwyt badaczy ze względu na niewiarygodnie zachowaną tkankę skórną. Uważano, że należy ona do najstarszego skamieniałego gada z Alp.

Miała również stanowić ważny okaz dla zrozumienia ewolucji wczesnych gadów.Zarys jaszczurki z nienaruszonymi kończynami i ogonem wydaje się stanowić nieskazitelny okaz gada oszczędzonego przez niszczący wpływ czasu. Gada sklasyfikowano jako członka grupy protozaurów. Jednak teraz naukowców zastanowił dziwny, wcześniej niespotykany sposób zachowania skóry w skamielinie.

W związku z czym zespół badaczy złożony z naukowców z irlandzkiego University College Cork (UCC) i włoskiego Uniwersytetu w Padwie, Muzeum Przyrody Południowego Tyrolu i Museo delle Scienze w Trydencie postanowił ponownie przeanalizować skamielinę.  

To nie skóra starożytnego gada, a czarna farba

Analiza z wykorzystaniem fotografii UV oraz mikroskopu wykazała, że struktura i skład „skamieliny” nie odpowiadają prawdziwym skamieniałym tkankom miękkim. To, co brano za niezwykłe znalezisko, okazało się zwykłą podróbką. Jest to po prostu rzeźba w kształcie jaszczurki pokryta czarną farbą.

Gdyby nie najnowsze techniki i metody analizy skamieniałości, do tej pory nie udałoby się wykryć oszustwa. Dr Valentina Rossi z Wydziału Nauk Biologicznych wyjaśnia, że „pokrywanie skamielin lakierami i/lub farbami było w przeszłości normą i czasami nadal jest konieczne w celu konserwacji okazu skamieniałości w muzeach, dlatego zespół pomyślał, że pod warstwą powłoki mogą znajdować się oryginalne tkanki miękkie”. 

Historia ze wspomnianą skamieliną zwraca uwagę badaczy na to, by zachowywać większą ostrożność podczas analizowania wszelkich okazów. Jednak być może skamielina nie jest całkowicie fałszywa. Wydaje się, że kości kończyn dolnych, w szczególności kości udowe, są autentyczne, mimo że bardzo słabo zachowane. Konieczne są dalsze badania, by to potwierdzić.

Nastolatek z Polski nagrodzony przez NASA za zdjęcie Wilczego KsiężycaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas