Wschód Słońca nad Marsem. Tym zdjęciem NASA rozbiła bank

Marsjański łazik NASA zrobił zapierające dech w piersiach zdjęcie poranka na Czerwonej Planecie. Krajobraz na Marsie wygląda jak fragment pustyni na Ziemi oświetlony promieniami porannego słońca. Fotografia ma moc.

Łazik Curiosity po raz kolejny udowodnił, że wysłanie go na Marsa było dobrym pomysłem inżynierów z NASA. W kwietniu odebrał z Ziemi aktualizację swojego systemu, zainstalował ją i opuścił dolinę "Marker Band Valley", którą badał od miesięcy. Zanim jednak to zrobił, wykonał dwa fantastyczne, wręcz pocztówkowe zdjęcia wschodu i zachodu Słońca nad Czerwoną Planetą.

Fotografia z Marsa jak pocztówka z Ziemi

Zdjęcia zostały wykonane 8 kwietnia o 9:20 i 15:40 czasu marsjańskiego za pomocą dwóch, czarno-białych kamer nawigacyjnych łazika. W postaci cyfrowych plików fotografie zostały wysłane na Ziemię i natychmiast zachwyciły pracowników centrum kontroli NASA.

Reklama

Każde ze zdjęć trochę się różni, gdyż powierzchnia Czerwonej Planety wygląda zupełnie inaczej podczas wschodów i zachodów Słońca.

Pracownicy centrum kontroli NASA postanowili połączyć oba zdjęcia w jedno, stosując technikę sztucznego generowania kolorów, którą już wcześniej wykorzystywano w 2021 roku przy tworzeniu realistycznych fotografii powierzchni Marsa. Dzięki temu uzyskano niezwykły, poruszający efekt.

W swoim serwisie NASA opublikowała także zdjęcie z zaznaczeniem i opisaniem każdego elementu, który jest na nim widoczny. Okazuje się, że każde wzniesienie czy pagórek ma własną nazwę. Na pierwszym planie na marsjańskiej powierzchni przed łazikiem są wyraźne ślady, które zostawiły koła łazika.

W chwili wykonywania zdjęcia Łazik Curiosity znajdował się u podnóża góry Mount Sharp w kraterze Gale, której wysokość przekracza 5 tysięcy metrów. Na horyzoncie widoczne są także dwa wzgórza o nazwach "Bolívar" i "Deepdale", pomiędzy którymi znajduje się przełęcz Paraitepuy.


Misja marsjańskiego łazika Curiosity uważana jest za jedną z najbardziej udanych w historii NASA. Wylądował na Czerwonej Planecie w sierpniu 2012 roku i od tego czasu kontynuuje swoją ekscytującą podróż po powierzchni Marsa. Curiosity ma imponujące rozmiary: mierzy około 3 m długości i waży prawie 900 kg. Wyposażony w zaawansowane instrumenty naukowe został zaprojektowany do badania gleby, atmosfery i szukania obecności wody na Marsie.

Polecamy na Antyweb | "iPhone nie pozwoli ci nagrać koncertu". Prank czy nowa funkcja w iOS?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mars | Curiosity | NASA | zdjęcie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy