Aplikacje dla iPhone'a wyciągają prywatne dane

W serwisie App Store pojawiła się jakiś czas temu przeznaczona dla iPhone'a aplikacja mogoRoad, której zadaniem jest monitorowanie natężenia ruchu drogowego w Szwajcarii. Tuż po ukazaniu się programu użytkownicy jego darmowego wydania narzekali, że otrzymują od producenta telefony z zachętą zakupu pełnej wersji.

W jaki sposób wydawca aplikacji wszedł w posiadanie numerów telefonów użytkowników? Przedstawiciele firmy mogo, producenta wspomnianego oprogramowania, twierdzą, że dane kontaktowe dostarczył koncern Apple. Jednak firma Apple zapewnia, że nie ujawnia tego rodzaju informacji dostawcom oprogramowania sprzedawanego w sklepie App Store. Okazuje się jednak, że nie jest to wcale trudne, aby aplikacja dla iPhone'a sama uzyskała numer telefonu, z którego korzysta aparat.

Serwis Macworld skierował zapytanie do programistów aplikacji mobilnych, którzy potwierdzili, że chociaż wydawane przez Apple'a SDK nie pozwala na bezpośrednie uzyskanie wspomnianych informacji, to jednak są na to inne sposoby - na przykład takie jak ten:

Reklama

CFShow([[NSUserDefaults standardUserDefaults]

objectForKey:@"SBFormattedPhoneNumber"]);

Czy wykorzystywanie aplikacji do pozyskania danych kontaktowych dla celów marketingowych jest nadużyciem ze strony producenta? Można powiedzieć, że użytkownik powinien uważnie czytać klauzule umowne podczas instalowania oprogramowania. Z drugiej jednak strony sklep App Store znany jest z ochrony prywatności, z której zasadami można zapoznać się na stronie WWW.

Blokada ujawniania numeru telefonu unieruchomiłaby wiele aplikacji, więc raczej nie zapowiada się na to, żeby koncern Apple wprowadził specjalne ograniczenia techniczne. Powinien jednak zadbać o to, aby producenci aplikacji sprzedający swoje dzieła w App Store nie wykorzystywali prywatnych danych użytkowników do niejasnych celów.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: Apple | prywatne | App Store | iPhone
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama