Co polscy internauci robią w sieci?
Polscy internauci w sieci przeglądają przede wszystkim strony www, znacznie rzadziej korzystają z poczty e-mail i serwisów społecznościowych - wynika z raportu TNS OBOP na zlecenie bezpieczniejwsieci.org. Polscy internauci nie zwracają także uwagi na bezpieczeństwo.
Polacy coraz więcej czasu spędzają w internecie, najczęściej wykorzystujemy to medium do przeglądania stron internetowych (85 proc. robi to przynajmniej raz dzienne), wysyłania i odbierania poczty elektronicznej (60 proc. przynajmniej raz dzienne) oraz korzystanie z serwisów społecznościowych (47 proc. przynajmniej raz dzienne). 70 proc. internautów nie jest jedynymi użytkownikami komputera, 30 proc. korzysta z nich samodzielnie.
Ryzykowne zachowania
Raport pokazuje, że bardzo wielu polskich internautów nie zachowuje podstawowych reguł bezpieczeństwa w sieci. Dwie trzecie z nich wchodzi na potencjalnie szkodliwe witryny, ściąga pliki z mało wiarygodnych źródeł, nie sprawdza zabezpieczeń wpisując poufne dane oraz otwiera e-maile od nieznanych nadawców. Mniej niż połowa internautów stosuje różne hasła do różnych serwisów i tylko 27 proc. zmienia hasła regularnie.
Czego się obawiamy
Według internautów najbardziej prawdopodobnym zagrożeniem jest przypadkowe zarażenie komputera wirusem oraz utrata danych spowodowana awarią dysku (wskazywane przez co piątego badanego jako bardzo prawdopodobne). Nieco mniej internautów obawia się oszustwa podczas zakupów przez internet, napaści na ulicy oraz kradzieży portfela.
Do najmniej prawdopodobnych zaliczają nękanie lub molestowanie przez sieć, włamania do bankowego konta internetowego oraz kradzież karty płatniczej i wypłacenia za jej pomocą pieniędzy z konta. Okazuje się więc, że internauci dostrzegają skalę przestępczości internetowej, ale już na przykład, zjawisko nękania przez internet, jest dla nich marginalne.