Duolingo - wirtualny nauczyciel i tłumacz w jednym

Duolingo to nowatorski projekt, który może zmienić oblicze globalnej sieci. Jego twórcy za cel postawili sobie... przetłumaczenie całej zawartości internetu!

Przetłumaczenie całego internetu to niełatwe zadanie. Początkowo brano pod uwagę stworzenie własnych algorytmów, które automatycznie mogłyby tłumaczyć teksty, jednak maszynowe tłumaczenia nie są najlepszej jakości i według twórców Duolingo jeszcze bardzo długo nie będą w stanie konkurować z ludźmi. Głównie dlatego, że maszyny nie są na razie w stanie poznać kontekstu wypowiedzi. Twórcy Duolingo postawili na coś w rodzaju reCAPTCHA, w którym uczeń ćwicząc swoje zdolności językowe, tłumaczy jednocześnie fragment większej całości.

Reklama

Uczeń musi wybrać najpierw język, którego tajniki będzie zgłębiał. Na razie do wyboru jest angielski, niemiecki, francuski i hiszpański. Portugalski, włoski i chiński mają zostać dołączone "w późniejszym terminie". Na początku nauki użytkownik otrzymuje pierwszą lekcję, która wyjaśnić ma podstawowe formy gramatyczne danego języka, a następnie otrzymuje do przetłumaczenia proste zdania. Wraz z rozwojem umiejętności lingwistycznych uczeń staje przed coraz trudniejszymi zadaniami, a jego praca oceniana jest przez pozostałych uczestników projektu.

Wewnętrzne testy wykazały, że system się sprawdza. Teraz Duolingo wchodzi w następną fazę, w której każdy może przyłączyć się do projektu.

Źródło informacji

gizmodo.pl
Dowiedz się więcej na temat: nauczyciele | tłumacz | język obcy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama