Lumie zbyt drogie, operatorzy domagają się obniżek

Mimo szeroko zakrojonych akcji promocyjnych, Nokie z Windowsem najwyraźniej nie sprzedają się najlepiej. Receptą na sukces mogłaby być obniżka ceny, ale co ciekawe bardziej niż samej Nokii zależy na tym operatorom sieci komórkowych.

Tak przynajmniej wynika ze źródeł Financial Times'a. Według nich, Finowie domagają się, aby brytyjscy operatorzy mogli oferować Lumię 800 już w abonamencie za 25 funtów miesięcznie, podczas gdy druga strona chciała zejść o poziom niżej - do taryfy 20 funtów.

To z pewnością napędziłoby sprzedaż osiemsetki, ale z drugiej strony stworzyłoby problem dla mniej zaawansowanej Lumii 710. W jej przypadku (z uwagi na niższą cenę) nie ma problemu ze sprzedażą w tańszych abonamentach, ale jeśli staniałaby i 800, trzeba byłoby stosować kolejne cięcia. Dla klientów byłoby to korzystne, a dla operatorów i Nokii oznaczało mniejsze marże.

Jeśli Nokia nie zgodzi się na obniżki, to sama straci więcej niż operatorzy. Oni zawsze mogą bardziej promować smartfony konkurencyjnych Samsunga, LG czy HTC. Problemem pozostają natomiast brytyjscy klienci kojarzący słuchawki Nokii z dobrą jakością. Są przyzwyczajeni do niskiego kosztu nawet w niedrogich taryfach i nie do końca rozumieją, dlaczego Lumie muszą być tak drogie.

Reklama

W Polsce sytuacja wyglądałaby nieco inaczej - większość z nas jest przyzwyczajona do tego, że telefony z wysokiej półki są w ofertach abonamentowych drogie (pomijając różnicę w sile nabywczej w Polsce i Europie Zachodniej). Już za kilka tygodni Lumie powinny pojawić się w ofercie polskich operatorów, a wtedy okaże się na ile zostały wycenione.

Sama Nokia odmawia jakiegokolwiek komentarza. Choć od premiery Lumii 800 minęło już kilka miesięcy, nie podała też żadnych oficjalnych wyników sprzedaży - te zostaną upublicznione razem z raportem fiskalnym za zeszły rok. Wiadomo jedynie, że spółka w zeszłym roku nie liczyła jeszcze na świetną sprzedaż smartfonów z WP7 - w końcu pojawiły się one dopiero pod sam jego koniec. Prawdziwym testem będzie dopiero rok bieżący, kiedy ich dostępność się zwiększy, a do sprzedaży wejdzie Lumia 900 z większym ekranem. Na trzech modelach jednak, jak zapowiada prezes Nokii Stephen Elop, nie koniec.

W międzyczasie, pojawiło się też nowe oprogramowanie dla Lumii 800, oznaczone jako 1600.2483.8106.11500. Wprowadza ono dwie główne zmiany: poprawiony czas pracy na baterii, a także usprawnioną łączność WiFi. Aktualizacja powinna być dostępna dla użytkowników najpóźniej w ciągu 2 tygodni. Można samemu sprawdzać jego dostępność lub poczekać, aż telefon za jakiś czas sam zasugeruje zmianę firmware'u.

http://komorkomania.pl

Kamil Homziak

Komórkomania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama