Szczepionka przeciwko rakowi płuc

Naukowcy z Kuby opracowali szczepionkę, która może znacznie spowolnić rozwój choroby. Póki co szczepionka stosowana jest jedynie w przypadku raka płuc, twórcy pracują jednak nad innymi wersjami, mogącymi wyleczyć inne rodzaje nowotworów.

Opracowana przez kubańskich naukowców szczepionka może spowolnić przebieg choroby, jednak konieczne jest przeprowadzenie dalszych testów, zanim wprowadzi się ją do powszechnego użytku.

Prace nad szczepionką rozpoczęły się 15 lat temu w Hawańskim Centrum Immunologii Molekularnej. Gisela Gonzalez, która kierowała badaniami poinformowała, iż użycie szczepionki przeciwko rakowi w zaawansowanym stadium może zamienić go w chorobę przewlekłą. Jej przebieg da się kontrolować, a szczepionka może znacząco polepszyć stan krytycznie chorych pacjentów.

Reklama

Szczepionka działa poprzez stymulowanie produkcji przeciwciał, które zwalczają białka odpowiedzialne za niekontrolowane namnażanie się komórek rakowych. Z całą pewnością jest to niebywały sukces współczesnej nauki, która jest coraz bliższa pokonania raka.

W chwili obecnej lek został zarejestrowany jedynie na Kubie, podawany jest pacjentom z najcięższymi przypadkami raka płuc. W momencie ukazania się coraz większej ilości danych związanych z pozytywnym działaniem szczepionki, na pewno pojawi się ona również w innych krajach.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rak płuc | szczepionka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy