Uniwersytet przez komórkę
Dzięki współpracy Ericssona z Państwowym Uniwersytetem Otwartym im. Indiry Gandhi (The Indira Gandhi National Open University - IGNOU) studenci z najodleglejszych zakątków Indii będą mogli uczestniczyć w wykładach za pośrednictwem telefonów komórkowych.
Ericsson zbuduje środowisko trzeciej generacji, aby umożliwić im pobieranie treści kursów i wykładów uniwersytetu IGNOU oraz otrzymywanie powiadomień w formie komunikatów SMS.
- Ideą powstania naszego uniwersytetu było zapewnienie dostępu do edukacji przedstawicielom gorzej sytuowanych warstw społecznych - mówi profesor V. N. Rajasekharan Pillai, rektor urzędujący uniwersytetu IGNOU. - Z pomocą firmy Ericsson utworzymy platformę nauczania, która pozwoli wykorzystać urządzenia mobilne do rozpowszechniania wiedzy i wymiany informacji. Nasi studenci będą mogli uczyć się w dowolnym miejscu i czasie, w tempie dostosowanym do własnych możliwości.
Rząd Indii zaczął niedawno promować szkolnictwo wyższe, mimo że obecnie w kraju tym tylko 15 proc. uczniów kończy szkołę średnią. Problemem Indii jest też brak nauczycieli z wyższym wykształceniem - 50 proc. wykładowców w kolegiach nie ma nawet tytułu magistra.
Uniwersytet IGNOU oferuje wiele programów akademickich zakończonych certyfikatami, dyplomami i tytułami naukowymi. Ma ponad dwa miliony studentów z Indii i 34 innych krajów.
Informacje o uniwersytecie IGNOU
Uniwersytet IGNOU powstał na mocy ustawy parlamentu w 1985 r. Bardzo szybko się rozwija - w 2004 r. został zaliczony do największych, a w 2006 r. stał się największą wyższą uczelnią na świecie. Łączna liczba studentów IGNOU wynosi około 2,5 mln. Uniwersytet ma 62 ośrodków regionalnych w całych Indiach, również na terenach wiejskich. Z ośrodkami regionalnymi powiązanych jest 2340 centrów badawczych. IGNOU działa w 34 krajach i współpracuje z 53 instytucjami partnerskimi za granicą.
Celem uniwersytetu jest zapewnienie jak najlepszego dostępu do edukacji. Dziś IGNOU dostarcza usługi edukacyjne do ponad 8 milionów domów za pośrednictwem telewizji satelitarnej Edusat i usług Direct-to-home (DTH). Dociera do najbardziej odległych terenów wiejskich Indii, wykorzystując najnowocześniejsze technologie teleinformatyczne.