7 najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Polsce

Wakacje tuż za pasem, a wycieczki zagraniczne stają się coraz droższe. Zastanawiacie się, gdzie można się udać i co można zwiedzić w Polsce? Przygotowaliśmy dla Was kilka najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w naszym kraju, które koniecznie trzeba zobaczyć.

Kopalnia soli w Wieliczce - zachwyty kilkaset metrów pod ziemią

W roku 2019, przed pandemią, kopalnię zwiedziło prawie 2 mln osób. Aby w całości zwiedzić to niezwykłe miejsce wytyczono kilka tras turystycznych w ramach, których można obejrzeć m.in. Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Kazimierza Wielkiego, czy Komorę Józefa Piłsudskiego. Muzeum Zup Krakowskich, czy Groty Kryształowe.

Złoża soli mają około 14 milionów lat. Początki eksploatacji sięgają środkowego neolitu, czyli 3 tys. lat p.n.e. Wskutek ustania naturalnych wypływów solanki rozpoczęto głębszą eksploatację w XII i XIII wieku.

Reklama

Łączna długość korytarzy w kopalni przekracza 300 km, kubatura wyrobisk wynosi aż 7,5 mln metrów sześciennych. Trasa turystyczna składa się z 20 komór, które są położone od 64 do 135 poniżej poziomu gruntu. W komorach znajdują się m.in. wydrążone w soli piękne pomniki, płaskorzeźby, ołtarze, czy żyrandole. Kompleks zapewnia niezapomniane wrażenia.

Zamek Krzyżacki w Malborku, czyli ceglane cudo architektury

Budowla powstawała od 1280 roku do połowy XV wieku w kilku etapach. Sponsorami zamku był zakon krzyżacki. Zamek znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i był siedzibą m.in. wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, był także rezydencją królów Polski i władz Prus Królewskich.

Zamek w Malborku jest jednym z najwspanialszych przykładów średniowiecznej architektury obronno-rezydencyjnej w Europie. Jego kubatura wynosi aż 250 000 metrów sześciennych, a pierwszy etap budowy trwał 30 lat.

W środku można zachwycać się ozdobnymi salami, krużgankami, czy maswerkami (dekoracyjny i geometryczny wzór architektoniczny), murami i wieżami obronnymi. Zamek jest także najpotężniejszą twierdzą średniowiecznej Europy.

Można tutaj także zwiedzić Muzeum Zamkowe, gdzie zobaczymy wystawy średniowiecznej broni, wyroby z bursztynu, czy z porcelany.

Międzyrzecki Rejon Umocniony - kompleks zajęty przez nietoperze

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) jest systemem umocnień wybudowanym w latach 1934-1944 przez Niemców. Służył ochronie wschodniej granicy III Rzeszy i położony jest obecnie w województwie lubuskim.

MRU składa się z fortyfikacji powierzchniowych, gdzie można znaleźć m.in. "zęby smoka", bunkry, czy wały obronne. System naziemny rozciąga się na około 80-kilometrowej długości linii dawnego frontu. W skład systemu obronnego wchodzi także podziemny kompleks, czyli podziemne, betonowe korytarze, a także podziemne hale i szyby. MRU to jedna z największych podziemnych fortyfikacji na świecie. Łączna długość korytarzy wynosi 32-35 km.

Podziemne hale stały się rezerwatem nietoperzy, gdzie zimuje ponad 30 tysięcy osobników należących do 12 gatunków.

Centrum Nauki Kopernik - wiedza może zachwycać

Celem Centrum jest rozwijanie i szerzenie nauki oraz współpraca z nauczycielami i naukowcami. W środku można znaleźć m.in. planetarium, wystawy artystyczne, technologiczne i naukowe. W Strefie Eksperymentowania znajdują się urządzenia, dzięki którym dzieci i dorośli mogą doświadczać różnego rodzaju zjawisk, poprzez wchodzenie w interakcje z eksponatami.

W poszczególnych miejscach można przetestować możliwości własnego ciała, podatność na iluzje, czy własne postrzeganie kolorów (to nie jest wcale takie oczywiste).

Kompleks pokaże, że nauka jest fajna!

Rynek w Krakowie. Turystyczne marzenie obcokrajowców

Rynek w Krakowie jest perłą w turystycznej koronie Polski. Jest także największym średniowiecznym rynkiem w Europie. Zbiega się tu aż 11 ulic i został wytyczony już w 1257 roku. Kamienice przy rynku mają charakter zabytkowy i liczą sobie nawet kilkaset lat. Możemy tu zobaczyć m.in. przepiękne Sukiennice, w których znajdują się stragany z rzemiosłem artystycznym, wieżę ratuszową, Kościół św. Wojciecha, czy Pomnik Adama Mickiewicza.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się Kościół Mariacki, który powinien być na szczycie "miejsc do zobaczenia w Krakowie", a także setki zabytkowych i urokliwych kamienic.

Od czasu powstania pierwszego rynku, jego poziom przez setki lat podniósł się w niektórych miejscach nawet o ponad 5 m. Można tutaj również zobaczyć Podziemia Rynku, które stanowią oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Oprócz rynku w Krakowie koniecznie trzeba odwiedzić Wawel, gdzie znajduje się Zamek Królewski i bazylika św. Stanisława i św. Wacława.

Morskie Oko - można się zanurzyć w pięknie tatrzańskiego krajobrazu

Morskie Oko jest położone na wysokości 1395 m n.p.m. i jest największym jeziorem w Tatrach. Jezioro to ma pochodzenie polodowcowe. Woda wypełnia misę skalną, która jest zamknięta przez wał moreny czołowej. W najgłębszym miejscu osiąga aż 51,8 m głębokości. Na jego brzegach powstały stożki usypiskowe, które porośnięte są kosodrzewiną, co nadaje im wyjątkowego charakteru.

Woda Morskiego Oka ma odcień zielono-niebieski. Na morenie zamykającej jezioro zostało wybudowane swego czasu schronisko PTTK, które jest jednym z najpiękniejszych i najstarszych schronisk tatrzańskich. Stanowi ono punkt turystyczny i punkt wyjściowy na Rysy, Szpiglasową Przełęcz oraz na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem.

Powyżej Morskiego Okna znajduje się kolejne jezioro - Czarny Staw pod Rysami.

Stare miasto w Warszawie. Stolica pięknem stoi

Starówka jest najstarszym ośrodkiem miejskim w Warszawie. Znajdują się tu kamienice, które budowano od XVII do XVIII wieku. Otoczone są one murami obronnymi z XIV-XVI wieku.

Początki Starego Miasta sięgają XIII wieku. Powstało ono na szlaku handlowym łączącym Bałtyk z Morzem Czarnym. W XV wieku miasto miało powierzchnię około 10 ha, dwa place targowe, około 170 domów i 12 ulic.

Koniecznie trzeba odwiedzić Plac Zamkowy i Zamek Królewski, Rynek Starego Miasta, Katedrę św. Jana, która powstała na przełomie XIII i XIV wieku, czy zespół murów miejskich z barbakanem.

Stare Miasto w Warszawie w roku 1980 zostało umieszczone na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | atrakcje tursytyczne | Polska | wakacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy