Bagaż rejestrowany w samolocie. Wymogi Ryanair i Wizzair

Bagaż rejestrowany, czyli walizka zabierana do samolotu to duży bagaż, w którym pakujemy rzeczy na wakacje i wyjazd. Tanie linie lotnicze, jak Ryanair czy Wizzair pozwalają na zabranie bagażu rejestrowanego, lecz jest to opcja dodatkowo płatna. Ile kosztuje walizka do samolotu, jakie musi mieć wymiary i wagę?

Wakacje samolotem - jaki bagaż?

Wybierając się na wakacje samolotem zabieramy ze sobą bagaż. Jego wymiary i liczba mogą się różnić. Wszystko zależy od linii lotniczych i wybranej taryfy. Loty czarterowe, czyli połączenia organizowane przez biura podróży w cenie oferują bagaż podręczny i walizkę, czyli bagaż rejestrowany. A jak wygląda sprawa w przypadku tanich linii lotniczych?

Przewoźnicy tacy, jak Ryanair czy Wizzair oferują z reguły tanie bilety lotnicze, w zamian za pewne cięcia kosztów i dodatkowe opłaty. Gdy kupimy tani bilet na pokład budżetowego przewoźnika okaże się, że w cenie mamy tylko niewielki bagaż podręczny. Co zrobić, gdy lecimy na długi urlop i chcemy spakować więcej ubrań? Wówczas koniecznym jest dokupienie np. rejestrowanej walizki. Dziś rzucimy okiem na ofertę dodatkowego bagażu w liniach Ryanair oraz Wizzair.

Reklama

Bagaż rejestrowany Ryanair - wymiary i cena

Standardowa taryfa w Ryanair pozwala nam na zabranie na pokład małego bagażu podręcznego. Jest to niewielki plecak, torebka lub torba (np. na laptop) o wymiarach nieprzekraczających 40 na 20 na 25 centymetrów. Istnieje opcja dokupienia bagażu podręcznego. Wówczas na pokład zabierzemy walizkę kabinową o wymiarach 55 na 40 na 20 centymetrów i wadze do 10 kilogramów. W walizce podręcznej nie możemy przewozić jednak płynów - zabieramy ją na kontrolę bezpieczeństwa.

Walizka rejestrowana w Ryanair

Linie lotnicze Ryanair pozwalają pasażerom na dokupienie bagażu rejestrowanego. Dzięki temu można zabrać na pokład walizkę o wymiarach 81 cm wysokości na 119 centymetrów szerokości i 119 centymetrów głębokości. Waga bagażu rejestrowanego nie może przekraczać 20 kilogramów. Warto o tym pamiętać, bo w innym wypadku poniesiemy dodatkowe koszty. Jaka jest kara za nadbagaż w Ryanair? Każdy nadprogramowy kilogram to koszt od 9 do 11 euro. Jak łatwo obliczyć, za 10 kilogramów nadbagażu można zapłacić karę w wysokości nawet 110 euro.

Ile kosztuje bagaż rejestrowany w Ryanair? Cena walizki odprawianej przy stanowisku linii różni się w zależności od wybranego kierunku i sezonu. Popularna trasa w szczycie sezonu będzie cechować się wyższą ceną, niż niepopularny kierunek w okresie, gdy mało osób udaje się w dane miejsce. Cena bagażu rejestrowanego to od 20,99 euro do 59,99 euro. Rozbieżność jest zatem spora.

Gdzie kupić walizkę rejestrowaną w Ryanair? Najlepiej skorzystać z opcji zakupu online. Można to zrobić np. w systemie rezerwacyjnym podczas kupowania biletów. Ostatecznie zakup bagażu rejestrowanego jest dostępny do 2 godzin przed datą planowanego wylotu. Warto nie zostawiać tego na ostatnią chwilę. Jeżeli zjawimy się na lotnisku z walizką bez uprzedniego wykupienia, poniesiemy jeszcze większe wydatki.

Ile kosztuje bagaż rejestrowany Wizzair?

Węgierskie linie lotnicze Wizzair mają podobną politykę bagażową do tej z linii Ryanair. Oznacza to, że po zakupie biletu w podstawowej taryfie możemy zabrać na pokład jedynie mały bagaż podręczny. Wymiary określono jako 40 na 30 na 20 centymetrów w przypadku niewielkiego plecaka, oraz 55 na 40 na 23 centymetry, jeżeli chodzi o walizkę kabinową. Co zrobić, gdy chcemy zabrać ze sobą walizkę rejestrowaną?

Wizzair pozwala na zakup bagażu rejestrowanego online np. podczas dokonywania rezerwacji. Chcąc dodać taki bagaż do swojego biletu, mamy kilka opcji do wyboru. Rodzaje walizek rejestrowanych w Wizzair i ich ceny prezentują się następująco:

Walizka rejestrowana Wizzair - cena:

 • 10 kg (sezon niski) - od 5 do 59 euro
 • 10 kg (sezon wysoki) - od 6 do 71,50 euro
 • 20 kg (sezon niski) - od 8 do 79 euro
 • 20 kg (sezon wysoki) - od 9 do 95 euro
 • 26 kg (sezon niski) - od 12 do 90 euro
 • 26 kg (sezon wysoki) - od 13 do 107 euro
 • 32 kg (sezon niski) - od 14 do 101 euro
 • 32 kg (sezon wysoki) - od 15 do 119,50 euro

Podane ceny dotyczą zakupu bagażu rejestrowanego online. W przypadku chęci dodania walizki tuż przed odlotem na lotnisku, będą one zdecydowanie większe - choć ustalono konkretne kwoty bez widełek.

Bagaż rejestrowany Wizzair - zakup na lotnisku:

 • 20 kg - 60 euro
 • 26 kg - 90 euro
 • 32 kg - 120 euro

Jak widać, najbardziej opłaca się kupić bagaż rejestrowany Wizzair online, a najniższą cenę uzyskamy w trakcie sezonu niskiego. Kiedy trwa? Jest to okres oznaczony przez linię lotniczą jako czas z podwyższonym popytem. Wyszczególnia się 3 okresy wysokie w ciągu roku - Wielkanoc (od 1 do 27 kwietnia), sezon letni (od 12 czerwca do 27 września) oraz Boże narodzenie (od 15 grudnia do 10 stycznia).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: SEO | WizzAir | Ryanair | linie lotnicze | bagaż rejestrowany

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy