Jak najszybciej wyrobić paszport i ile to kosztuje?

Paszport to dokument tożsamości, który umożliwia swobodne podróżowanie po świecie. Jest niezbędny do przekraczania granic państwowych i stanowi oficjalne potwierdzenie naszej narodowości. Niestety, jego otrzymanie trochę trwa - ile czasu potrzebujemy na wyrobienie paszportu i ile to kosztuje?

Masz polski paszport? W tych krajach i tak potrzebujesz wizy.
Masz polski paszport? W tych krajach i tak potrzebujesz wizy.Bartlomiej Magierowski/East NewsEast News

Po co nam paszport?

Paszport to dokument tożsamości uznawany nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Stanowi on potwierdzenie naszej tożsamości i pozwala przekraczać granice państw. O ile w strefie Schengen wystarczy mieć dowód osobisty, to w większości miejsc na świecie wymagany jest paszport.

Przy jego pomocy możemy polecieć do wielu krajów na całym świecie. W paszporcie znajdą się pieczątki otrzymane podczas przekraczania granicy czy wizy, które w niektórych przypadkach trzeba otrzymać przed wyjazdem. Wiele państw ma konkretne wymagania dotyczące paszportu i jego ważności. Może się okazać, że w miejscu, do którego lecimy musimy mieć paszport ważny przez jeszcze pół roku. Co zrobić, gdy nasz aktualny dokument nie spełnia tego warunku? Konieczne jest wyrobienie nowego paszportu.

Jak wyrobić paszport? Rzeczy, których potrzebujesz

Przed wyrobieniem paszportu musimy się odpowiednio przygotować. Kto może złożyć wniosek o paszport?

  • osoba, która chce dostać paszport
  • opiekun prawny lub kurator osoby mającej paszport otrzymać

Jakie dokumenty i inne rzeczy musimy przygotować, aby wyrobić paszport?

  • aktualne, kolorowe zdjęcie - spełniające wymogi ustawodawcy
  • dowód opłaty za paszport
  • dokument potwierdzający prawo do zniżki (np. legitymacja studencka)
  • ważny paszport, którego obecnie używasz - lub dowód osobisty (jeżeli nie mamy ważnego paszportu)
  • skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa - jeżeli nasze nazwisko się zmieniło

Jak wygląda procedura składania wniosku o paszport? To tak naprawdę kilka prostych kroków:

  • Przygotowujemy dokumenty
  • Płacimy za paszport, przygotowujemy dowód zapłaty
  • Składamy dokumenty w punkcie paszportowym po wcześniejszym umówieniu wizyty (to pozwala zarezerwować dogodny termin)
  • Odbieramy paszport, gdy ten jest już gotowy

Gdzie można złożyć wniosek o paszport? Najlepiej znaleźć punkt składania wniosków w naszej okolicy. Informacje na ich temat są dostępne w sieci. Co ważne - nie musimy składać wniosku w jednym i konkretnym miejscu. Czasami warto przejechać się nieco dalej do mniej popularnego punktu, aby zrealizować proceudrę szybciej.

Ile trwa wyrobienie paszportu? To zależy od liczby składanych wniosków. Przed sezonem urlopowym najwięcej osób wyrabia paszporty i czas oczekiwania się wydłuża. Warto wyrobić paszport z wyprzedzeniem, aby uniknąć stresu i opóźnień.

Czy można wyrobić paszport online?

Niestety, obecnie nie ma możliwości wyrobienia paszportu online. Wniosek musimy złożyć osobiście, nie zaś przez internet. Na szczęście niektóre punkty obsługują internetową formę rezerwowania terminów. Dzięki temu możemy np. uniknąć kolejek i sprawić, że cały proces będzie bardziej płynny. Ostatecznie jednak i tak czeka nas wycieczka do urzędu.

Jak szybko wyrobić paszport?

Jeżeli musimy udać się za granicę, a nie mamy paszportu, istnieje możliwość wyrobienia tzw. paszportu tymczasowego. Wyrobimy go znacznie szybciej niż biometryczny, ale dokument ten będzie ważny o wiele krócej, bo tylko dwa lata.

Z opcji wyrobienia paszportu tymczasowego możemy skorzystać w urzędzie, lub na lotnisku. Niektóre porty lotnicze w Polsce pozwalają na szybkie wyrobienie paszportu.

Odbudowa katedry Notre-Dame w Paryżu ukończona. Ponowne otwarcie 8 grudniaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas