Kiedy kupić najtańszy bilet lotniczy? Koniecznie zacznij urlop w środę

Kiedy najlepiej zarezerwować lot samolotem w 2023 roku? W ostatnich latach ceny biletów lotniczych regularnie spadały, ale w tym roku tanie latanie nie będzie już takie łatwe. Linie odbijają się właśnie po pandemii i nie narzekają na brak pasażerów. Są jednak sposoby na zakup taniego biletu lotniczego. Pomagają w tym porównywarki i przeceny. Na co zwrócić uwagę, żeby znaleźć jak najtańszy bilet i kiedy zarezerwować lot na ferie albo wakacje? Urlop najlepiej zacząć w środę.

Kiedy kupić najtańszy bilet lotniczy? Już teraz szukaj lotu na lato
Kiedy kupić najtańszy bilet lotniczy? Już teraz szukaj lotu na latoWojciech Strozyk/REPORTEREast News

Jak znaleźć najtańsze loty?

Szukając najtańszych biletów lotniczych, należy pamiętać o kilku elementach, które składają się na ich cenę. Najważniejszym składnikiem opłaty za bilet jest długość lotu. W branży lotniczej wyróżniane są trzy rodzaje tras:

  • krótkodystansowe — trwające od 30 minut do 3 godzin,
  • średniodystansowe — trwające od 3 do 6 godzin,
  • długodystansowe — trwające powyżej 6 godzin.

Oczywiście im dłuższa trasa, tym droższy bilet. Jednak w przypadku zniżek sytuacja może wyglądać odwrotnie. To znaczy, że największy kwotowo upust w stosunku do najwyższej ceny otrzymamy w przypadku lotów długodystansowych. Może on wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Drugim elementem, który ma wpływ na cenę biletu lotniczego, jest termin podróży. W przypadku miejsc słynących np. z wakacyjnego wypoczynku, znanych wydarzeń czy festiwali, bilety lotnicze w tym okresie będą droższe, a kupno przelotu po okazyjnej cenie może okazać się niemożliwe.

Jeśli planujesz więc wypoczynek w Cannes czy Wenecji, nie rób tego w czasie festiwali filmowych.

Kiedy najlepiej kupić bilet lotniczy?

Odwiecznym pytaniem wśród poszukiwaczy najlepszych cen przelotów jest: "kiedy najlepiej kupić bilet"?

Wśród doradców można wyróżnić dwie grupy. Pierwszą z nich są fani okazji last minute, drugą zwolennicy bookowania lotów z dużym wyprzedzeniem. W większości przypadków pewniejsza jest ta druga opcja, czyli kupowanie biletów lotniczych z trzymiesięcznym, a nawet dziewięciomiesięcznym wyprzedzeniem.

Kiedy sprawdzi się kupno biletu lotniczego na ostatnią chwilę? Najczęściej właśnie w przypadku miejsc wypoczynkowych. Tak długie czekanie wymusza na nas jednak niepewność. Możliwe jest, że nie uda nam się kupić lotu i będziemy musieli zmienić plany wakacyjne.

Odpowiednio planując podróż możemy kupić tani bilet nawet na lot największym samolotem pasażerskim na świecieMichal Adamowski/REPORTEREast News

Rezerwowanie lotów na ostatnią chwilę nie jest dobrym pomysłem w przypadku lokalizacji biznesowych. Linie lotnicze w takich sytuacjach liczą na osoby, które podróżują służbowo i muszą kupić bilet, nawet przepłacając.

Planując podróż i chcąc jak najbardziej obniżyć koszty transportu, jakim jest przelot samolotem, musimy zwrócić uwagę na dni tygodnia, w których ma się odbyć wylot i przylot. Najtańsze bilety zdobędziemy na wylot w środę, natomiast najdroższe są niedziela i poniedziałek. Warto o tym pamiętać przystępując do wyszukiwania.

Gdzie wyszukiwać tanie loty i gdzie najlepiej je kupić?

Szukając najtańszych połączeń lotniczych, warto skorzystać z dostępnych w internecie porównywarek. Najpopularniejsze z nich, takie jak Skyscanner, KAYAK, Momondo czy eSky pozwalają na wyszukiwanie połączeń nie tylko między danymi lotniskami, ale także miastami. Można w nich również znaleźć loty bezpośrednie oraz z przesiadkami.

Przed zabookowaniem lotu sprawdź również strony przewoźników i przejrzyj aktualne ceny oraz promocje.

Przed zapłatą za bilet lotniczy sprawdź dokładnie warunki umowy. W niektórych przypadkach możliwe jest naliczanie dodatkowych za... zmianę nazwiska (552 złote w Ryanair) czy za bagaż rejestrowany (do 120 euro w Wizz Air).

Gdy nie zauważysz wszelkich dodatkowo płatnych opcji, nasz tani lot może okazać się jednym z najdroższych w życiu.

Czytaj również:

Biblioteka niezłomna. Ukraińcy mają miejsce, w którym czuć normalnośćINTERIA.TVAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas