Małopolska zyskała cenny skarb. Tak kamieniołom wygląda po rewitalizacji

Co zrobić z nieczynnym kamieniołomem na terenie gminy? Są dwa wyjścia. Można zostawić skały naturze, aby zarastały albo wykorzystać atrakcyjny krajobraz i stworzyć miejsce służące miejscowej ludności.

Nowa atrakcja na mapie Małopolski robi wrażenie...
Nowa atrakcja na mapie Małopolski robi wrażenie...materiały prasowe

Przemysł jest ważną częścią szeroko pojętej kultury wielu regionów. Na przestrzeni lat zmieniał się, jedne zakłady były modernizowane i zupełnie nie przypominają dawnych fabryk, inne upadały, pozostawiając po sobie niszczejące budynki. Część obiektów poprzemysłowych została zagospodarowana przez inne firmy lub instytucje.

Specyficznym elementem przemysłowego krajobrazu Polski są kamieniołomy i kopalnie odkrywkowe, które trwale zmieniają otaczającą nas przyrodę i wymagają szczególnej uwagi. Niezwykle ciekawym przykładem jest choćby znajdujący się na terenie Kielc kamieniołom na Ślichowicach - rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego. Prace zostały przerwane po odkryciu bardzo rzadko spotykanego fałdu obalonego. Ciekawym elementem krajobrazu Kazimierza Dolnego również jest znajdujący się nieopodal zabudowań dawny kamieniołom. Jednak ten z każdym rokiem coraz bardziej zarasta.

W atrakcyjny sposób z kolei zagospodarowano zamknięty kamieniołom w gminie Gołcza w województwie małopolskim. Po rekultywacji, której podjęła się pracownia ARP Manecki Architekci powstał tam Ulina Park. W skalne ściany wkomponowano budynek składający się z czterech brył, basen rekreacyjny, wodny plac zabaw i jezioro.

Rdza kontrastująca z bielą skał i atrakcje dla miejscowej ludności

Kamieniołom położony jest z dala od zabudowań i otoczony terenami zielonymi, co podnosi walory estetyczne obszaru. W jasne skały wapienia jurajskiego wkomponowano rdzawe bryły budynku. Kolor uzyskano dzięki zastosowaniu stali cortenowskiej rdzewiejącej tylko powierzchniowo. Warto zwrócić uwagę na ułożenie budynku, który z jednej strony stabilnie stoi na gruncie, opierając się o skały, z drugiej jest nadwieszony nad kamieniołomem, dodatkowo podkreślając jego nowoczesny, dynamiczny charakter.

W wielofunkcyjnym obiekcie znajduje się restauracja, motylarnia wraz z laboratorium i sala audytoryjna, która może pełnić rolę sali wykładowej lub kina. Z myślą o mieszkańcach powstał certyfikowany basen z fontanną oraz wodny plac zabaw. Natomiast istniejący przy ścianie naturalny zbiornik został wykorzystany, aby stworzyć jezioro.

Wygaszony kamieniołom to doskonała okazja, aby ożywić i uatrakcyjnić gminę turystycznie, stąd pomysł na tak nietypowe zagospodarowanie tego terenu. Cel osiągnęliśmy bardzo szybko, motylarnię odwiedziło już ponad 2000 osób.
Opowiada Lesław Blacha, wójt gminy Gołcza

W związku z udostępnieniem terenu jako terenu rekreacyjnego konieczne było zapewnienie bezpieczeństwa tak, aby ewentualne odpadające kamienie nie zagrażały bezpieczeństwu wypoczywających. - Najważniejszą częścią tego projektu było opracowanie systemu zabezpieczeń przed kamieniami, które mogą odpadać od ścian - wyjaśnia Mateusz Manecki. Pracownia zaprojektowała odpowiednie zabezpieczenia, aby obiekt mógł być bezpiecznie użytkowany.

Źródła: propertydesign.pl, whitemad.pl

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

"Wydarzenia": Bioniczna proteza jest testowana przez polskich naukowcówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas