Małopolska zyskała cenny skarb. Tak kamieniołom wygląda po rewitalizacji
Co zrobić z nieczynnym kamieniołomem na terenie gminy? Są dwa wyjścia. Można zostawić skały naturze, aby zarastały albo wykorzystać atrakcyjny krajobraz i stworzyć miejsce służące miejscowej ludności.
Przemysł jest ważną częścią szeroko pojętej kultury wielu regionów. Na przestrzeni lat zmieniał się, jedne zakłady były modernizowane i zupełnie nie przypominają dawnych fabryk, inne upadały, pozostawiając po sobie niszczejące budynki. Część obiektów poprzemysłowych została zagospodarowana przez inne firmy lub instytucje.
Specyficznym elementem przemysłowego krajobrazu Polski są kamieniołomy i kopalnie odkrywkowe, które trwale zmieniają otaczającą nas przyrodę i wymagają szczególnej uwagi. Niezwykle ciekawym przykładem jest choćby znajdujący się na terenie Kielc kamieniołom na Ślichowicach - rezerwat skalny im. Jana Czarnockiego. Prace zostały przerwane po odkryciu bardzo rzadko spotykanego fałdu obalonego. Ciekawym elementem krajobrazu Kazimierza Dolnego również jest znajdujący się nieopodal zabudowań dawny kamieniołom. Jednak ten z każdym rokiem coraz bardziej zarasta.
W atrakcyjny sposób z kolei zagospodarowano zamknięty kamieniołom w gminie Gołcza w województwie małopolskim. Po rekultywacji, której podjęła się pracownia ARP Manecki Architekci powstał tam Ulina Park. W skalne ściany wkomponowano budynek składający się z czterech brył, basen rekreacyjny, wodny plac zabaw i jezioro.
Rdza kontrastująca z bielą skał i atrakcje dla miejscowej ludności
Kamieniołom położony jest z dala od zabudowań i otoczony terenami zielonymi, co podnosi walory estetyczne obszaru. W jasne skały wapienia jurajskiego wkomponowano rdzawe bryły budynku. Kolor uzyskano dzięki zastosowaniu stali cortenowskiej rdzewiejącej tylko powierzchniowo. Warto zwrócić uwagę na ułożenie budynku, który z jednej strony stabilnie stoi na gruncie, opierając się o skały, z drugiej jest nadwieszony nad kamieniołomem, dodatkowo podkreślając jego nowoczesny, dynamiczny charakter.
W wielofunkcyjnym obiekcie znajduje się restauracja, motylarnia wraz z laboratorium i sala audytoryjna, która może pełnić rolę sali wykładowej lub kina. Z myślą o mieszkańcach powstał certyfikowany basen z fontanną oraz wodny plac zabaw. Natomiast istniejący przy ścianie naturalny zbiornik został wykorzystany, aby stworzyć jezioro.
Wygaszony kamieniołom to doskonała okazja, aby ożywić i uatrakcyjnić gminę turystycznie, stąd pomysł na tak nietypowe zagospodarowanie tego terenu. Cel osiągnęliśmy bardzo szybko, motylarnię odwiedziło już ponad 2000 osób.
W związku z udostępnieniem terenu jako terenu rekreacyjnego konieczne było zapewnienie bezpieczeństwa tak, aby ewentualne odpadające kamienie nie zagrażały bezpieczeństwu wypoczywających. - Najważniejszą częścią tego projektu było opracowanie systemu zabezpieczeń przed kamieniami, które mogą odpadać od ścian - wyjaśnia Mateusz Manecki. Pracownia zaprojektowała odpowiednie zabezpieczenia, aby obiekt mógł być bezpiecznie użytkowany.
Źródła: propertydesign.pl, whitemad.pl
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!