Reklama

Największe jezioro sodowe na świecie znika w oczach. Wszystko z powodu zmian klimatu

Ogromne jezioro Wan w Turcji wysycha w bardzo szybkim tempie /AA/ABACA/Abaca /East News

Reklama

Jezioro Wan jest największym i najgłębszym jeziorem w Turcji. Niestety sytuacja ta może się wkrótce zmienić, a wszystko z powodu zmian klimatycznych. Coraz większe parowanie przy niewielkich opadach powoduje wysychanie zbiornika, który jest przy okazji największym sodowym jeziorem na świecie.

Najnowsze zdjęcia z Turcji nie pozostawiają złudzeń. Jezioro Wan w wielu miejscach cofnęło się o nawet kilometr, odsłaniając stare łodzie, szkielety zwierząt i wiele historycznych ruin zatopionych niegdyś pod powierzchnią wody.

Jezioro Wan jest najbardziej sodowym zbiornikiem na świecie. Jest to słonowodny akwen o niezwykle wysokim stopniu zasadowości. Współczynnik pH wynosi tutaj 9,8. Znajduje się ono w południowo wschodniej Turcji, na terenie Wyżyny Armeńskiej. Niedaleko stąd do granicy z Iranem, a stojąc nad brzegiem jeziora dostrzeżemy w oddali monumentalną sylwetkę góry Ararat.

Reklama

Jezioro Wan. Rekordowy spadek wód

Zbiornik jest zasilany przez kilka rzek oraz z wód opadowych. Niestety tych drugich jest jak na lekarstwo. Niezwykle suche i upalne lato spowodowało olbrzymi spadek poziomu wód.

- Obecnie parowanie w jeziorze Wan jest prawie trzy razy większe niż opady - poinformował mediom Mustafa Akkus, naukowiec z Yuzuncu Yil University w Turcji.

Minister rolnictwa Turcji, Bekir Pakdemirli, stwierdził niedawno, że częstotliwość klęsk żywiołowych w ciągu 50 lat zwielokrotniła się. Tegorocznego lata Turcja musiała walczyć z powodziami, suszami i rekordowymi pożarami.

Obecnie przez spory obszar jeziora Wan można przejść suchą stopą. Wiele zwierząt, w tym krów, zaczęło się na wyschniętym dnie zbiornika wypasać. 

Przeczytaj też: Jezioro Peruća w Chorwacji z najniższym stanem wód

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy