Polska atrakcja zawstydza świat. Jedyna w swoim rodzaju

Gdzie jechać na majówkę? Wiosenny wypad powinien być ciekawy i godny zapamiętania. W tym celu nie musimy lecieć nigdzie daleko, bo wystarczy wybrać się na Mazury. To tam znajdziemy jedną z najbardziej niezwykłych atrakcji, nawet w skali świata. Polacy nie mają się czego wstydzić!

Kanał Elbląski
Kanał ElbląskiWojciech Strozyk/REPORTEREast News

Gdzie na majówkę w Polsce? Oto ciekawy pomysł

Szukając wyjazdu na majówkę czy sposobu na ciekawy urlop, często próbujemy znaleźć tanie bilety lotnicze i udać się gdzieś za granicę. Tam znajdziemy plaże, zabytki i ciekawe jedzenie. Ostatecznie jednak wcale nie musimy wyjeżdżać z kraju, aby przeżyć coś ciekawego. Tym bardziej, gdy w Polsce mamy atrakcję wręcz wyjątkową w skali całego świata. Bo czy słyszeliście kiedyś o statkach, które pływają po trasie - i to pod górę?

A takie coś czeka na turystów na Mazurach, na Kanale Elbląskim. Jeżeli marzyliście o majówce w pięknych okolicznościach przyrody, na dodatek w towarzystwie uroczych, zielonych terenów i wody, to chyba mam coś wprost idealnego. Sprawdźmy, co czeka na nas pod Elblągiem.

Kanał Elbląski na majówkę?

Wybudowany w połowie XIX wieku Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna, która dziś ma status Pomnika Historii. Licząca sobie ponad 150 kilometrów trasa cechuje się wyjątkowymi krajobrazami. Obszar kanału objęty został ochroną, a odwiedzający mogą podziwiać polską przyrodę w pełnej krasie - zwłaszcza wiosną, gdy ta budzi się do życia. Wspaniałe okoliczności i otaczająca natura podczas rejsu brzmią świetnie - a to i tak nie jest główna atrakcja, na którą liczą turyści.

Najbardziej znanym i kojarzonym elementem rejsów po kanale są kultowe już pochylnie. Te łączą poszczególne elementy trasy, które różnią się od siebie poziomem. Oznacza to, że niektóre fragmenty trasy są położone wyżej, niż inne. Dla rejsów to jednak nie problem, bo dzięki zabytkowym pochylniom różnice w poziomach pokonuje się suchą stopą. Dosłownie, bo w kilku miejscach statek "płynie" po ziemi. Specjalny mechanizm wciąga go na wyższy poziom tak, aby znalazł się w kolejnej części trasy.

Różnice wysokości i poszczególne pochylnie Kanału Elbląskiego.kanal-elblaski.plmateriał zewnętrzny

Głównym celem budowy pochylni było zniwelowanie różnicy poziomu między jeziorem Drużno a Buczyńcem - tak podpowiada nam strona kanal-elblaski.pl. Łącznie pochylni jest 5:

  • Buczyniec
  • Kąty
  • Oleśnica
  • Jelenie
  • Całuny

A tak prezentuje się przeprawa jedną z nich:

Można zatem stwierdzić, że podczas jednej wyprawy statkiem, będziemy płynąć po wodzie, torach, trawie, a na dodatek pod górę. Stawiam, że niejeden turysta zza granicy stwierdzi, że ktoś tu upadł na głowę. A jednak wszystko to jest możliwe i działa bez łamania praw fizyki.

Dla każdego coś miłego

Atrakcja, jaką jest Kanał Elbląski i rejs statkiem, ma zaskakująco wiele zalet i bez trudu ucieszy zdecydowanie różnych turystów. To świetna sprawa dla tych, którzy po prostu lubią rejsy i wodę. Dodajmy do tego piękne okoliczności przyrody i robi się klimatycznie. A pochylnie to dodatkowa atrakcja sama w sobie. Jak podaje gov.pl, infrastrukturę można nazwać arcydziełem budownictwa wodnego z XIX wieku.

Opcji rejsów jest sporo, a w internecie nie brakuje miejsc oferujących różne pakiety wycieczek. Niektóre trwają 2 lub 3 godziny, inne trochę dłużej. Sama atrakcja nie jest też dużym ciosem dla portfela, bo niektóre z taryf kosztują w granicach 120 złotych. Za taką atrakcję to zdecydowanie akceptowalna cena.

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Legenda o potworze z Loch Ness wciąż żywaDeutsche Welle
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas