Nieoczywiste miejsca w Polsce na wycieczkę. Musisz je poznać

Nadchodzi wiosna, a co za tym idzie pogoda za oknem powoli zaczyna nadawać się do życia i podróżowania. Gdzie wyskoczyć na weekend w Polsce? Jeżeli interesują was niecodzienne atrakcje, to mamy coś specjalnie dla was. Oto najciekawsze nietypowe miejsca w Polsce, które warto odwiedzić już tej wiosny.

Wiosna to ulubiona pora roku wielu osób. Przyroda budzi się do życia, a pogoda coraz bardziej sprzyja spacerom, wędrówkom i wycieczkom. Jak spożytkować ten wyjątkowy okres? Świetnym pomysłem będzie wybranie się na krótką wycieczkę. Nie trzeba wsiadać do samolotu, aby odwiedzić piękne i wyjątkowe miejsca. Sporo z nich mamy w Polsce, a o niektórych na pewno nie słyszeliście.

Jakie wyjątkowe i nieznane miejsca w Polsce warto odwiedzić? Przygotowaliśmy specjalną listę, która pomoże wam w zaplanowaniu krótkiego weekendowego urlopu.

Reklama

Twierdza Srebrna Góra - skarb Dolnego Śląska

Jeżeli lubicie miejsca "największe" i wyjątkowe w swojej kategorii, to Twierdza Srebrna Góra jest czymś dla was. To największa górska twierdza w Europie i przy okazji jedyny taki obiekt w naszym kraju. Znajdziemy ją w województwie dolnośląskim, a konkretniej w okolicy wsi Srebrna Góra. Została wybudowana pod koniec XVIII wieku i do dziś zachwyca rozmachem, jak i pomysłem architektonicznym. To istny pomnik historii, który wielu z nas ma na wyciągnięcie ręki.

W obiekcie znajdziemy na pewno 151 pomieszczeń, grube mury i masę sprzętu służącego do obrony terytorium. Jeżeli jesteście fanami legend i ciekawostek, to ta na pewno wam się spodoba. Sporo osób uważa, że na terenie twierdzy wciąż znajdują się skarby schowane tam przez Niemców przed laty. Ba, mówiło się swego czasu, że to właśnie w tym miejscu ukryta była Bursztynowa Komnata. Warto się tam wybrać, bo kto wie, może uda wam się ją znaleźć...

Dolina Baryczy - dla miłośników ptaków

Park krajobrazowy to zawsze świetne miejsce na spędzenie popołudnia, całego dnia czy nawet weekendu. A jeżeli mowa o Dolinie Baryczy, to pomysł ten wydaje się być jeszcze lepszym. Ten park krajobrazowy znajdujący się na terenie dwóch województw (dolnośląskiego i wielkopolskiego) skrywa istne bogactwo przyrody rodem z Polski. Spotkałem się z określeniem "polska dżungla" - bo znajdzie się tam sporo dobrego nie tylko dla miłośników flory, ale również i fauny.

To właśnie w tym miejscu znajdziemy jeden z największych w Europie kompleksów stawów rybnych, a także liczne siedliska ptaków. Liczba gatunków latających stworzeń robi wrażenie. Dolina Baryczy to 276 gatunków ptaków, wśród których wyszczególnia się 166 gatunków lęgowych. Pora zabrać dobry aparat i przyczaić się na któreś z nich.

Krzywy las. Przedziwny i fascynujący

W województwie zachodniopomorskim na terenie wsi Nowe Czarnowo możemy odwiedzić chyba wyjątkowy las, jaki znajdziemy w Polsce - a może i całej Europie. Nazwa Krzywy Las nie wzięła się bowiem z przypadku. To właśnie w tym miejscu spotkamy liczne sosny zwyczajne, które są zdeformowane w charakterystyczny sposób. Jakim cudem drzewa wyrosły w ten sposób?

Teorii jest kilka, a jedna z nich mówi o celowym działaniu ludzkim. W ten sposób miała być prowadzona uprawa drzew do specyficznych celów stolarskich. Inną teorią jest ta mówiąca o ścinaniu młodych drzewek z okazji świąt Bożego Narodzenia. Po ścięciu zostawiano jedną gałązkę przy podstawie, która z czasem wyrastała w charakterystyczny sposób.

Jedyna pustynia w Europie - ta Błędowska

Pustynia to taki obszar geograficzny, który charakteryzuje się ekstremalnie niskimi opadami. To sprawia, że jest to środowisko, w którym warunki do życia są bardzo trudne dla roślin, zwierząt i ludzi. Na pustyniach roczna suma opadów rzadko przekracza 250 mm. Te surowe warunki sprawiają, że pustynie są jednymi z najbardziej niegościnnych środowisk na Ziemi. Czy taki opis pasuje wam do któregokolwiek miejsca w Polsce? Bo tak się składa, że w naszym kraju jest pustynia - taka prawdziwa, Błędowska. Swego czasu występowało tam nawet zjawisko fatamorgany!

Pustynia Błędowska znajduje się na pograniczu Wyżyny Olkuskiej i Wyżyny Śląskiej, ma powierzchnię około 33 kilometrów kwadratowych i wygląda doprawdy niesamowicie. Nie jest może tak wielka jak znane nam pustynie, ale jest nasza - polska. Na miejscu znajdziemy punkty widokowe, a także sporo żywych stworzeń. Na tym obszarze żyje około 100 różnych gatunków, w tym sporo ptaków. 

Jak doszło do powstania pustyni? W okolicach XIII wieku rozpoczęła się mocna eksploatacja drzew porastających tę okolicę i wód gruntowych, m.in. na potrzeby kopalni. Ostatecznie doszło do powstania pustyni antropogenicznej, czyli w wyniku działalności człowieka.

Kompleks Riese. Olbrzymie miasto pod ziemią?

Największy projekt górniczo-budowniczy nazistowskich Niemiec, potencjalna kryjówka Adolfa Hitlera, gigantyczny kompleks podziemny rodem sprzed kilkudziesięciu lat - czy fani historii są z nami? Oto Projekt Riese, czyli z niemieckiego "olbrzym", lub inaczej podziemne miasto nazistów. To ostatecznie nie zostało dokończone, ale i tak obejmuje ogromny teren i sporo miejsc, które bez trudu możemy dziś odwiedzić. Jeżeli ktoś lubi podziemne tunele i schrony, to z pewnością będzie się czuł... No dobra, może nie jak w domu, ale na pewno będzie fajnie.

Skoro mowa o tak dużym kompleksie, to siłą rzeczy nie da się go zobaczyć w pełni tylko z jednego miejsca. Znajdziemy go w Górach Sowich (woj. dolnośląskie). Najbardziej znane obiekty i fragmenty Riese to np. Zamek Książ, kompleksy Sokolec-Gontowa, Włodarz czy Walim-Rzeczka. Obecnie część obiektów jest dostępna dla zwiedzających, oferując unikatowy wgląd w jeden z najbardziej złożonych i tajemniczych projektów inżynieryjnych okresu II wojny światowej.

Kaplica Czaszek dla miłośników horrorów

To chyba jedno z najbardziej przerażających miejsc w Polsce. I nie chodzi tu o to, co można spotkać w niektórych dzielniach wielkich miast, bo mowa o naprawdę makabrycznej miejscówce. To Kaplica Czaszek, którą znajdziemy w miejscowości Kudowa-Zdrój. Nazwa w pełni odpowiada temu, co czeka nas na miejscu. To niezliczone kości i ludzkie czaszki, którymi pokryto ściany i sklepienie murowanej kaplicy. Skąd w ogóle pomysł, aby wystroić takie miejsce ludzkimi szczątkami?

Kaplica Czaszek została zbudowana w 1776 roku przez księdza Wacława Tomaszka, który był poruszony masowymi grobami z czasów wojen śląskich oraz epidemii cholery. Wraz z grabarzem J. Langerem i miejscowym kościelnym zbierał szczątki i umieścił je w kaplicy, by służyły jako przestroga dla żywych. Do dziś pozostaje to miejscem wyjątkowym, bo dobitnie przypominający odwiedzającym o przemijalności i śmierci.

Najbardziej malownicza wieś w Polsce - Zalipie

Jeżeli graliście w grę Wiedźmin 3: Dziki Gon, to z pewnością dane wam było odwiedzić wieś Zalipie. Ta charakteryzowała się m.in. pięknie zdobionymi chatami i płotami, które były ręcznie malowane przez zamieszkujące osadę kobiety. Cóż, choć to tylko gra wideo, to Zalipie faktycznie można odwiedzić - w województwie małopolskim.

Tak się bowiem składa, że właśnie to miejsce było inspiracją do zaprojektowania wiedźmińskiej miejscówki. We wsi Zalipie rzeczywiście czekają na nas malowane domy, a według niektórych to najładniejsza wieś w Polsce. Tradycja malowania chat ma niemal 100 lat i powstała z praktycznych powodów. Chciano przykryć ślady sadzy i brudu. Skończyło się na istnych popisach malarskich miejscowych kobiet.

Popłyń statkiem... na trawie

Czas na wyprawę do województwa warmińsko-mazurskiego. Tym razem celem jest Kanał Elbląski, który swego czasu uznano za jeden z 7 cudów Polski. Brzmi zachęcająco? W rzeczy samej okolica jest cudowna, a turyści mogą na miejscu skorzystać z wyjątkowej przeprawy tratwą. Czy pływanie po jeziorze może być niezwykłe? Zdecydowanie tak.

Płynąc w tym miejscu przeprawa będzie urozmaicona przez naprawdę nietypowy element. Tratwa (tudzież łódź) będzie bowiem przeprawiać się pomiędzy dwoma akwenami - jeziorem Ostródy i Zalewem Wiślanym. Obydwa zbiorniki znajdują się jednak na różnych wysokościach. To nie problem, bo łódź przeprawiana jest... przez ląd, i to pod górę. Specjalny system platform transportowych i szyn pozwala pokonać wzniesienie i kontynuować rejs. To rzecz wyjątkowa w skali świata!

Polskie Malediwy w Wielkopolsce

Kto nie chciałby spędzić urlopu na rajskich Malediwach? Ja na pewno, stawiam, że wielu z was podobnie. Co jednak zrobić, gdy nie mamy zbyt wiele czasu i pieniędzy? Świetną alternatywą wydaje się być zbiornik wodny Osadnik Gajówka w województwie wielkopolskim. Znajdziemy go nieopodal miejscowości Laski i Psary. Jak widać na zdjęciach, wygląda całkiem rajsko. W czym tkwi haczyk? Polskie Malediwy są dość specyficzne.

Niestety, miłośnicy kąpieli będą niepocieszeni. Zbiornik jest sztuczny i powstał w celu składowania popiołów i innych odpadów z Elektrowni Adamów. Kąpiele, a nawet spacerowanie brzegiem to czynności surowo zakazane. Z uwagi na silnie zasadowy odczyn wody nie powinno się do nich wchodzić. Można za to podziwiać, bo zbiornik wygląda cudownie. Jest nawet punkt widokowy, z którego widać całkiem sporo.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wiosna | wycieczki | podróże | wakacje | Polska | II wojna światowa | Ostróda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy