Wenecja zniknie z turystycznej mapy Europy? Jest istotny powód...
UNESCO zaleciło umieszczenie Wenecji na liście zagrożonego dziedzictwa i wezwało włoski rząd do rozwiązania "odwiecznych problemów" miasta, które od lat zmaga się ze zbyt dużą liczbą turystów i skutkami zmian klimatu.
Wenecja jest jednym z 1157 miejsc wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa, które ze względu na swoją ofertę kulturową lub przyrodniczą mają "wyjątkową uniwersalną wartość". I zgodzi się z tym każdy, kto miał okazję zobaczyć to włoskie miasto na własne oczy - tyle że turystów pojawia się tam zbyt wielu, co w połączeniu z postępującymi zmianami klimatycznymi oznacza poważne kłopoty. W związku z tym eksperci UNESCO zalecają uznanie Wenecji za obiekt zagrożony na liście światowego dziedzictwa, argumentując, że w ostatnich latach nie osiągnięto znaczącego postępu w rozwiązywaniu uporczywych i złożonych problemów.
Kwestie te powodują degradację i uszkodzenia obiektów budowlanych i obszarów miejskich, degradację tożsamości kulturowej i społecznego dobra oraz zagrażają integralności jego atrybutów i wartości kulturowych, środowiskowych i krajobrazowych
Wenecja wymaga ochrony. UNESCO interweniuje
W tym miejscu warto wyjaśnić, że na listę zagrożonego dziedzictwa trafiają obiekty, które wymagają wykonania określonej pracy, mającej na celu ich ocalenie, gdyż zagrożone są poważnym i ściśle określonym niebezpieczeństwem, jak groźba unicestwienia wskutek przyspieszonego rozpadu, projekty wielkich robót, szybki rozwój miast i turystyki, zniszczenia spowodowane zmianą wykorzystania lub własności gruntu, wybuch lub groźba wybuchu konfliktu zbrojnego czy kataklizmy i klęski żywiołowe. Już na pierwszy rzut oka widać, że Wenecji zagraża kilka z nich, ale największe problemy generują zmieniający się klimat i turystyka.
Ostatnie lata to dla Wenecji prawdziwy pogodowy rollercoaster, w listopadzie 2019 roku miasto nawiedziła ogromna powódź zagrażająca zabytkowym budynkom, a w lutym tego roku na miejscu było z kolei tak sucho, że przez kanały nie mogły przepływać gondole, taksówki wodne czy nawet służby ratunkowe.
Niezależnie jednak od warunków klimatycznych, miasto musi mierzyć się z tłumami turystów. Nadmierna turystyka jest ciągłym problemem i chociaż UNESCO odnotowało niektóre wysiłki podjęte w celu zwalczania tego problemu, jak zakaz wpływania dużych statków, to jednocześnie w raporcie stwierdzono, że:
Skutki ciągłego niszczenia spowodowanego interwencją człowieka, w tym ciągłym rozwojem, wpływem zmian klimatycznych i masowej turystyki, grożą nieodwracalnymi zmianami wyjątkowej uniwersalnej wartości Wenecji.
Lokalne władze nie wydały jeszcze oficjalnego komunikatu w związku z rekomendacją UNESCO, ale jak informuje należące do CNN SkyTG24, zapewniają, że uważnie zapoznają się z proponowaną decyzją i wymienią poglądy z rządem, który jest Państwem-Stroną współpracującym z UNESCO.
Polecamy na Antyweb | Bartosiewicz oskarża Stanowskiego. Czy ten ukradł jej utwór?