Województwa w Polsce i ich stolice. Znasz każdy region i zakątek kraju?

Polska to kraj pełen kontrastów, z różnorodnymi krajobrazami - od piaszczystych plaż po malownicze góry, piękną kulturą i historią. Czy znasz wszystkie województwa w kraju i ich stolice? Jest ich aż 16, a każde z województw i miasto stołeczne mają do zaoferowania coś zupełnie innego. Jeśli szukasz pomysłu na weekendowy lub wakacyjny wyjazd, to koniecznie zapoznaj się z poniższymi informacjami.

Województwa w Polsce. Lista wraz ze stolicami

Na przestrzeni lat Polska była podzielona na różne regiony, które odzwierciedlały etapy historyczne i polityczne kraju. Wprowadzone 1 stycznia 1999 roku zmiany, zmniejszyły liczbę województw do 16. Na chwilę obecną ich lista wygląda następująco:

Reklama
  • Dolnośląskie ze stolicą we Wrocławiu,
  • Kujawsko-Pomorskie ze stolicami w Bydgoszczy (siedziba wojewody) i Toruniu (siedziba sejmiku wojewódzkiego),
  • Lubelskie ze stolicą w Lublinie, 
  • Lubuskie ze stolicą w Gorzowie Wielkopolskim (siedziba wojewody) i Zielonej Górze (siedziba sejmiku wojewódzkiego),
  • Łódzkie ze stolicą w Łodzi, 
  • Małopolskie ze stolicą w Krakowie,
  • Mazowieckie ze stolicą w Warszawie,
  • Opolskie ze stolicą w Opolu,
  • Podkarpackie ze stolicą w Rzeszowie, 
  • Podlaskie ze stolicą w Białymstoku,
  • Pomorskie ze stolicą w Gdańsku, 
  • Śląskie ze stolicą w Katowicach, 
  • Świętokrzyskie ze stolicą w Kielcach, 
  • Warmińsko-Mazurskie ze stolicą w Olsztynie,
  • Wielkopolskie ze stolicą w Poznaniu,
  • Zachodniopomorskie ze stolicą w Szczecinie.

Województwa w Polsce. Mapa atrakcji w północnej Polsce

Północna Polska to kraina niezwykłych kontrastów, gdzie przyroda i kultura łączą się ze sobą w niesamowity sposób. 

Gdańsk to miasto, które przyciąga turystów swoją bogatą historią i pięknymi plażami. Warto tam zobaczyć m.in. piękne Stare Miasto z ulicą Długą czy Bazyliką Mariacką, Muzeum II Wojny Światowej czy Europejskie Centrum Solidarności.

Szczecin ma do zaoferowania Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego czy Muzeum Narodowe.

Bydgoszcz to miasto, które słynie z muzyki jazzowej oraz pięknych parków oraz ciekawych, a nawet nietypowych muzeów (Muzeum Mydła i Historii Brudu czy Exploseum). Toruń znany jest z Muzeum Toruńskiego Piernika. Będąc w tym mieście nie sposób pominąć jednak podczas zwiedzania Domu Legend Toruńskich czy Dworu Mieszczańskiego.

W Olsztynie warto zobaczyć m.in. Zamek Kapituły Warmińskiej, Park Centralny, Planetarium czy bazylikę św. Jakuba Apostoła.

W Białymstoku warte odwiedzenia są: Pałac Branickich, Park Planty oraz Muzeum Podlaskie. Lublin zachwyca z kolei architekturą oraz klimatem. Warto wybrać się tam na Zamek Lubelski czy przepiękne Stare Miasto. Warty odwiedzenia, szczególnie wiosną i latem, jest Ogród Botaniczny UMCS. 

Województwa w Polsce środkowej i ich atrakcje

W środkowej Polsce przeplatają się ze sobą tradycja i nowoczesność. Wszystkie stolice województw leżących w tym pasie mają jednak sporo do zaoferowania.

Warszawa to dynamiczna metropolia, w której koniecznie trzeba odwiedzić Zamek Królewski, Stare Miasto, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polin czy Pałac Kultury i Nauki. Warto też wybrać się do mniejszych muzeów (np. Muzeum PRL-u czy Muzeum Wódki) lub galerii sztuki, których w stolicy nie brakuje.

Gorzów Wielkopolski to miasto, które zachwyca swoimi zabytkami oraz urokliwymi parkami. Jednym z najważniejszych miejsc w Gorzowie jest Katedra Świętej Jadwigi z pięknymi witrażami oraz malowidłami. Zielona Góra to z kolei takie atrakcje jak: Centrum Nauki Keplera, Ogród Botaniczny UZ, Wieża Łaziebna.

Łódź zaskakuje różnorodnością oraz bogactwem kultury. Godna uwagi jest ulica Piotrkowska, gdzie można znaleźć wiele ciekawych sklepów oraz restauracji. Dla miłośników architektury interesujący będzie też spacer w okolicach łódzkiej Manufaktury.

W Poznaniu warto natomiast odwiedzić Katedrę Świętych Piotra i Pawła. Jest to budynek z pięknym gotyckim wnętrzem oraz wieżą widokową. W samo południe trzeba też zobaczyć koziołki na wieży poznańskiego Ratusza.

Województwa w Polsce południowej i ich atrakcje

Województwa południowej Polski to obszar o niezwykle zróżnicowanym krajobrazie, bogatej historii oraz licznych atrakcjach turystycznych. Każde z sześciu miast będących stolicami województw oferuje turystom coś wyjątkowego.

Wrocław słynie z urokliwego Rynku i Starego Miasta oraz licznych mostów. Znajduje się tam również przepiękny Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim czy Afrykarium w ZOO. Koniecznie warto też wybrać się na spacer szlakiem wrocławskich krasnoludków.

Krakowskie Stare Miasto wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Koniecznie trzeba zobaczyć Rynek (również ten podziemny, gdzie stworzono muzeum), Kościół Mariacki, Sukiennice, Barbakan czy Bramę Floriańską. Na finał trzeba zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu i pospacerować po Kazimierzu. 

Opole to miasto z pięknymi zabytkami takimi jak Wieża Piastowska czy katedra. Warto tam odwiedzić także Muzeum Śląska Opolskiego, które prezentuje bogatą historię i kulturę regionu, Muzeum Wsi Opolskiej czy otwarte kilka lat temu Muzeum Polskiej Piosenki. 

Katowice słynie z przemysłowej historii oraz bogatej kultury. Warto zobaczyć tam m.in. Muzeum Śląskie z bogatą kolekcją malarstwa czy osiedle Nikiszowiec. 

Kielce to miasto, w którym warto zobaczyć rezerwat przyrody Kadzielnia, Muzeum Zabawek, ogród botaniczny czy dawny Pałac Biskupów Krakowskich. 

Rzeszów słynie z Zamku Lubomirskich i Muzeum Okręgowego. Będąc tu warto zobaczyć także Rzeszowskie Piwnice (interaktywna instytucja kultury), Plac Cichociemnych czy Fontannę Multimedialną.

Polska ma wiele do zaoferowania dla każdego typu podróżnika. Niezależnie od tego, czy preferujesz aktywny wypoczynek, czy zwiedzanie kulturowych zabytków z pewnością znajdziesz w naszym kraju coś dla siebie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy