„Fantastyczny żółw olbrzymi” nie wymarł. Po 116 latach zidentyfikowano żywego osobnika
Naukowcy w końcu zidentyfikowali gatunek osobliwego żółwia odnalezionego w 2019 roku na ekwadorskiej wyspie Fernandina leżącej w archipelagu Galapagos. Okazało się, że zwierzę jest pierwszym od 1906 roku zaobserwowanym przedstawicielem Chelonoidis phantasticus. Tym sposobem zostały potwierdzone wstępne założenia badaczy.
W 1906 roku na wyspach Galapagos odkryto pojedynczego samca nieznanego wcześniej gatunku żółwia, którego nazwano wówczas Chelonoidis phantasticus. Od tej pory ślad o tych stworzeniach zaginął i przez lata uznawano je za całkowicie wymarłe.
Gdy w lutym 2019 roku podczas ekspedycji na wyspie Fernandinia znaleziono osobnika przypominającego "fantastycznego żółwia olbrzymiego" wielu ekspertów wątpiło w jego nieprawdopodobny rodowód. Teraz nie ma już żadnych wątpliwości. Po 113 latach udało się znaleźć żywego przedstawiciela tego gatunku.
Zobacz także: Żółwie z Galapagos skrywają tajemnice długowieczności?
Międzynarodowa grupa badaczy porównała genom nowo odkrytego osobnika z materiałem genetycznym pochodzącym od żółwia znalezionego w 1906 roku. Wyniki pracy uczonych jednoznacznie wskazały na bliskie pokrewieństwo.
Co więcej, wspomniane materiały zestawiono również z próbkami pochodzącymi od innych żółwi żyjących na tych samych terenach. Jak łatwo się domyślić, z żadnym innym gatunkiem nie wykazano podobnego związku. Całość opublikowano w czasopiśmie "Communications Biology".
- Widzieliśmy, szczerze, ku mojemu zdziwieniu, że Fernanda (osobnik odkryty w 2019 roku - przyp. red.) była bardzo podobna do tej, którą znaleźli na tej wyspie ponad 100 lat temu, a obie bardzo różniły się od wszystkich żółwi na innych wyspach - powiedział Stephen Gaughran, współautor badania.
- Czy na Fernandinie jest więcej żółwi, które można sprowadzić do niewoli, aby rozpocząć program hodowlany? - pyta Caccone. Badacze twierdzą, że wciąż jest nadzieja w odbudowaniu gatunku. Na wyspie znaleziono jeszcze ślady dwóch lub nawet trzech innych osobników.
Czytaj także: Eksperyment Calhouna. Czy tak wyglądałaby także utopia ludzi?