Morza i oceany są dosłownie usłane setkami tysięcy najróżniejszych groźnych wirusów

Morza i oceany wciąż są dla nas jedną wielką zagadką, i jeszcze długo ta sytuacja się nie zmieni. Ludzkości udało się bowiem zbadać zaledwie kilka procent ich głębi. Najnowsze odkrycie pokazuje, że to naprawdę niezwykły świat.

Morza i oceany są dosłownie usłane setkami tysięcy najróżniejszych groźnych wirusów
Morza i oceany są dosłownie usłane setkami tysięcy najróżniejszych groźnych wirusówGeekweek - import

Niesłychane wieści dochodzą do nas od oceanografów z Ohio State University w Stanach Zjednoczonych. Zorganizowali oni duże badania światowych zbiorników wodnych, które były prowadzone w ostatniej dekadzie. Misja badawcza zakończyła się wielkim sukcesem. Naukowcom udało się odkryć, że morza i oceany usłane są najróżniejszymi wirusami. Wykryto ich ok. 200 tysięcy, ale pozyskane dane wskazują, że może być ich znacznie więcej.

Wirusy to bardzo skomplikowane cząsteczki organiczne, niemające struktury komórkowej, zbudowane z białek i kwasów nukleinowych. Noszą w sobie materiał genetyczny w postaci RNA/DNA, ale wykazują zarówno cechy komórkowych organizmów żywych, jak i materii nieożywionej. Odgrywają one gigantyczną rolę w świecie ludzi i zwierząt. Jednak wciąż w pełni nie wiemy jak ona daleko sięga. Dlatego poznanie ich nowych gatunków, a także ich wpływu na organizmy żywe, ma kluczowe znaczenie w zrozumieniu procesów determinujących proces ewolucji życia na naszej planecie.

Naukowcy z Ohio State University przeprowadzili swoje badania przy użyciu łodzi o nazwie Tara. Opłynęła ona światowe oceany, a jej misja pozwoliła pobrać niezwykle cenne dane na temat tych tajemniczych obszarów naszej planety. Okazuje się, że prądy oceaniczne nie mają zbyt dużego wpływu na mieszanie się wirusów. Wykazano 5 ich głównych grup regionalnych. Co ciekawe, spora ich część zamieszkuje niegościnne obszary Arktyki.

Oceanografowie chcą pozyskaną wiedzę wykorzystać w badaniach nad zrozumieniem wpływu wirusów na ekosystemy morskie i ich zmiany na przestrzeni dekad, a nawet wieków. Wciąż tajemnicą jest, jak oceany pochłaniają z powietrza dwutlenek węgla. Naukowcy wskazują, że wirusy mogą odgrywać ogromną rolę w tym procesie, a jak wiemy jest on związany z globalnym ociepleniem i zmianami klimatycznymi.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. MaxPixel

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas