Naukowcy odkryli doskonale zachowany mózg liczący 310 milionów lat

Badacze odkryli świetnie zachowaną skamielinę kraba podkowiastego, która okazała się skrywać jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych mózgów w historii, a wszystko za sprawą nieznanej dotąd metody konserwacji.

Naukowcy odkryli doskonale zachowany mózg liczący 310 milionów lat
Naukowcy odkryli doskonale zachowany mózg liczący 310 milionów latGeekweek - import

Większość naszej wiedzy o żyjących dawno temu stworzeniach pochodzi z kości, bo miękkie tkanki nie zachowują się w formie skamielin za dobrze, choć niektóre formy konserwacji są w tym lepsze niż inne. Na przykład okazy zachowane w bursztynie są tu wyjątkowo pomocne, bo naukowcy mogą za sprawą tej metody konserwacji skanować mózgi i inne organy stworzeń, tyle że skamieliny w bursztynie sięgają tylko 230 mln lat wstecz. Dla porównania łupki mułowcowe i ilaste, jak te z Burgess, datowane są nawet na 520 mln lat, więc różnica jest ogromna - niestety również w skuteczności konserwacji miękkich tkanek, bo choć te często zawierają układy pokarmowe, to już fragmenty układu nerwowego to prawdziwa rzadkość.

Jak powstają takie skamieliny? Najczęściej kiedy zwierzęta zostają pogrzebane w błocie, które następnie stopniowo zmienia się w minerał zwany syderytem, co zachowuje cały organizm, tworząc pełne detali skamieliny.  Najnowsze odkrycie, a mianowicie krab podkowiasty zwany Euproops danae, nieco miesza w tej poukładanej historii, bo choć został zachowany w syderycie, to do gry włączył się także drugi minerał, za sprawą którego mózg stworzenia jest biały, co mocno kontrastuje z brązowym kamieniem.

- W naszej skamielinie mózg jest zreplikowany przez biały minerał zwany kaolinitem. Ten odlew powstał zdecydowanie później, w przestrzeni pozostawionej przez mózg, długo po tym, jak ten zaniknął. Gdyby nie ten rzucający się w oczy biały minerał, moglibyśmy nigdy nie zobaczyć mózgu - tłumaczy profesor John Paterson, współautor badań. Kiedy naukowcy porównali ten bardzo stary mózg z obecnymi żyjącymi krewnymi, szybko okazało się, że podstawowa struktura nie zmieniła się zbytnio przez te setki milionów lat (A i B na powyższej grafice skamielina, C i D współcześni krewni). - Ośrodkowy układ nerwowy skamieliny jest porównywalny z tym żyjących krabów podkowiastych (...) To niesamowite, biorąc pod uwagę fakt, że kluczowa morfologiczna i ekologiczna dywersyfikacja w tej grupie miała miejsce 310 mln lat temu - dodaje.

Źródło: GeekWeek.pl/ via

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas