Odkryto najstarszą wodę na naszej planecie. Ma 2 miliardy lat i lepiej jej nie pić
Kanadyjscy geolodzy dokonali sensacyjnego odkrycia podczas swoich prac w Kidd Mine, najgłębszej na świecie kopalni miedzi i cynku. Znaleziskiem jest najstarsza woda świata, która znajdowała się aż 3 kilometry pod ziemią.
Jej wiek szacowany jest na 2 miliardy lat. Naukowcy pracujący pod kierownictwem Barbary Sherwood Lollar, pobili tym samym poprzedni rekord, który został ustanowiony w tej samej kopalni. W 2013 roku na głębokości 2,5 kilometra odkryto tam bowiem wodę sprzed 500 milionów lat.
W kopalni poszukuje się miedzi, cynku i srebra, a w międzyczasie również wody. Naukowcy zaznaczają, że nie odkryli kilku kropelek H2O uwięzionych w skale, tylko ogromne złoża, z których w ciągu minuty mogą wypłynąć litry życiodajnego płynu.
To niezwykłe odkrycie jest o tyle cenne, że w wodzie dopatrzono się śladów mikrobiologicznego życia. Ten fakt udowadnia, że życie jest w stanie przetrwać w wodzie tak wiekowej i tak głęboko znajdującej się pod powierzchnią ziemi.
Odkryto najstarszą wodę na naszej planecie. Ma 2 miliardy lat lepiej jej nie pić. Fot. Barbara Sherwood Lollar.
Astrobiolodzy już zacierają ręce, gdyż do podobnych sytuacji mogło kiedyś dojść również na Marsie, gdzie ogromne pokłady wody mogą znajdować się głęboko pod powierzchnią, a w nich mogą egzystować proste organizmy. Przyszłe misje pozwolą nam poznać prawdę.
Niestety, naukowcy oświadczyli, że odkrytej wody nie można pić, gdyż zanieczyszczona jest ona groźnymi dla zdrowia ludzi mikroorganizmami i surowcami wydobywanymi w kopalni. Tak czy inaczej, badaczom to nie przeszkadza, bo nie jest to najważniejsze w tym cały odkryciu.
Źródło: GeekWeek.pl/CNN / Fot. Barbara Sherwood Lollar/MaxPixel