Patyczak z wyspy Lord Howe zyskuje nowe szanse na przetrwanie
Niezwykle rzadki patyczak z wyspy Lord Howe zyskał nowe szanse na przetrwanie dzięki praskiemu zoo i międzynarodowym wysiłkom na rzecz jego ochrony. Owad, który przetrwał na skalnej wysepce, teraz trafia do innych ogrodów zoologicznych, by pewnego dnia powrócić na swoją ojczyznę. Wyeliminowanie gryzoni z wyspy otworzyło nowe możliwości dla jego powrotu.

Rzadki owad, który był uważany za wymarły od ponad 80 lat, powraca. Praskie zoo przyłączyło się do międzynarodowych działań, aby chronić ten gatunek.
Najrzadszy owad na świecie
Patyczak z wyspy Lord Howe, inaczej straszyk , bo o nim mowa, dorasta do 15 centymetrów długości i pochodzi z odległego archipelagu na Morzu Tasmana u wybrzeży Australii, odkrytego w 1778 roku. Kiedy w 1918 roku przybyły tam szczury na statku, wyniszczyły populację owadów.
W latach 60. alpiniści odkryli ślady owadów na skalistej wyspie 23 kilometry od brzegu. W 2001 roku potwierdzono, że nieliczne okazy przetrwały na wzniesieniu skalnym Piramida Balla i dwie pary zabrano do Australii w celu rozmnażania, uznając to za konieczne dla gatunku, który był w stanie krytycznego zagrożenia wyginięciem.
- Musiały dokonać ogromnego wysiłku, aby przetrwać 100 lat w tak trudnym miejscu, jak Piramida Balla, a teraz potrzebują tak troskliwej opieki, aby żyć w niewoli - powiedział we wtorek Vojtěch Vít, ekspert ds. opieki nad zwierzętami w praskim zoo.
Zoo zapewnia najlepsze warunki owadom
Aby zapewnić owadom dobre warunki życia i ochronę przed infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi, ogród zoologiczny musiał wybudować klimatyzowany budynek ze sprzętem do dezynfekcji dla opiekunów przy wejściu. Na hodowlę potrzebna była także zgoda australijskich władz. Po wielu próbach udało się doprowadzić do rozmnażania w niewoli dwóch osobników, Adama i Ewę, dzięki czemu owady trafiły do innych ogrodów zoologicznych na świecie.
Celem całego przedsięwzięcia jest powrót owada do naturalnego środowiska na wyspie Lord Howe, po tym jak w 2019 roku wytępiono tam szczury i myszy. Trafiły one tam w 1918 roku, kiedy na mieliźnie osiadł statek, i szybko opanowały całą wyspę, zaburzając jej ekosystem.