To skamieliny pierwszych wielokomórkowych stworzeń na naszej planecie?

Naukowcy odkryli właśnie tajemnicze skamieliny, które mogą być najwcześniejszymi stworzeniami, jakie kiedykolwiek mogliśmy zbadać. Szykuje się prawdziwy przełom w poznaniu burzliwej historii rozwoju życia na naszej planecie.

To skamieliny pierwszych wielokomórkowych stworzeń na naszej planecie?
To skamieliny pierwszych wielokomórkowych stworzeń na naszej planecie?Geekweek - import

Datowane na miliardy lat mikroskopijne skamieliny zawierają dwa różne typy komórek, więc potencjalnie mogą być przodkami późniejszych, zdecydowanie bardziej „zaawansowanych” zwierząt. Współczesna wiedza sugeruje, że życie na Ziemi pojawiło się relatywnie szybko po ukształtowaniu planety, ale przez długi czas było zdominowane przez organizmy jednokomórkowe - to okres często określany przez naukowców jako tzw. nudny miliard. Zdecydowanie ciekawiej zrobiło się jakieś 800 mln lat temu, kiedy zaczęły pojawiać się pierwsze organizmy wielokomórkowe i później, ok. 540 mln lat temu, gdy doszło do „eksplozji kambryjskiej”, czyli stosunkowo nagłego pojawienia się ogromnej liczby złożonych form organizmów wielokomórkowych.

Naukowcy odkryli jednak ostatnio wielokomórkową mikroskamielinę, którą datują na miliard lat, czyli zdecydowanie wcześniej niż sądziliśmy, że to możliwe. Ta została znaleziona w Szkocji, a konkretniej Górach Kaledońskich i należy do kulistego organizmy z dwoma różnymi typami komórek. Stąd też został nazwany Bicellum Brasieri: - Biologowie spekulowali, że powstanie zwierząt obejmowało włączenie i zmianę przeznaczenia genów, które wyewoluowały wcześniej w jednokomórkowych organizmach. To, co widzimy w Bicellum Brasieri, jest przykładem takiego właśnie systemu genetycznego, obejmującego adhezję komórka-komórka i zróżnicowanie komórek, które mogło zostać włączone do zwierzęcego genomu pół miliarda lat później - tłumaczy prowadzący badania profesor Paul Strother.

Co trzeba podkreślić, Bicellum Brasieri to nie jest najwcześniejsza znana nam wielokomórkowa forma życia jako takiego na naszej planecie - najstarsza liczy 3 miliardy lat, a mamy też organizmy jednokomórkowe tworzące kolonie w stylu wielokomórkowych organizmów sprzed 2 mld lat. Niemniej Bicellum zdobywa koronę najstarszego wielokomórkowego przedstawiciela holozoa, czyli dużej grupy organizmów, która obejmuje zwierzęta i ich najbliższych jednokomórkowych krewnych, ale nie obejmuje grzybów. Oznacza to, że reprezentuje kluczową fazę przejściową między jednokomórkowymi i wielokomórkowymi przedstawicielami holozoa i jest pierwszym znanym nam obecnie wielokomórkowym zwierzęciem. A że został znaleziony w miejscu, które kiedyś było słodkowodnym jeziorem, to może sugerować, że ten kluczowy krok ewolucyjny wcale nie nastąpił w oceanie, jak dotąd sądziliśmy.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas