Zobacz, w jak dziwny sposób widzą otaczający nas świat najróżniejsze zwierzęta

Pewnie wiele razy zastanawialiście się, czy znane przez nas zwierzęta, podobnie jak my, widzą świat w kolorowych barwach. Za chwilę będzie mogli przekonać się na własne oczy, że znajdujemy się w innych rzeczywistościach.

Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że zwierzęta widzą świat często zupełnie inaczej od nas, ludzi. To zupełnie normalne, gdyż ich zmysł wzorku ewoluował zgodnie z ich potrzebami adaptacyjnymi do środowiska, w którym naturalnie egzystują. Dlatego często nie widzą świata w takim spektrum barw jak ludzie. Pod tym względem różnice występują nawet pomiędzy płcią męską i żeńską, a co dopiero odnośnie innych zwierząt.

Za chwilę będziecie mogli zobaczyć ciekawy materiał filmowy, na którym pokazano, jak świat widzą różne zwierzęta. Na pewno jedną z Waszych refleksji dotyczących filmu będzie, szkoda, że widzą otaczającą je rzeczywistość w tak ubogi sposób, w porównaniu do nas, ale to właśnie takie na pierwszy rzut oka ograniczenia, pozwalają im przetrwać w pełnym zagrożenia środowisku.

Reklama

Niektóre zdolności zmysłu wzroku np. gadów lub ptaków bardzo by nam się przydały, szczególnie te dotyczące lepszego widzenia w nocy i w podczerwieni. Wówczas nie musielibyśmy stosować noktowizorów i kamer termowizyjnych. Nasze nocne życie zupełnie zmieniłoby sens, a i bezpieczeństwo po zmroku w dzikim terenie weszłoby na zupełnie inny, wyższy poziom.

„Może się nam wydawać, że to, co widzimy, jest rzeczywistością, ale jest to bardzo ludzka rzeczywistość. Inne zwierzęta żyją w zupełnie innych rzeczywistościach. Teraz możemy patrzeć ich oczami, ujawniając wiele sekretów, które dotychczas były dla nas poza zasięgiem” - powiedział Dan-Eric Nilsson z Uniwersytetu w Lund.

Źródło: GeekWeek.pl/YouTube/Bright Side / Fot. MaxPixel

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy