Kosmos

Kiedyś będziemy podróżować z prędkością bliską 300 000 km/s

Obliczenia sugerują, że pewnego dnia możemy zbudować rakietę poruszającą się z prędkością 99,999 proc. prędkości światła.

W "Acta Astronautica" pojawił się artykuł prof. Espena Gaardera Hauga, który na co dzień zajmuje się finansami. Jego zdaniem matematyka stosowana w finansach nie różni się znacznie do matematyki używanej przez fizyków. Norweg opisał hipotetyczny napęd fotonowy, który pozwoliłby rakiecie rozpędzić się do prędkości 99,999 proc. prędkości światła (300 000 km/s). Mimo iż dzisiaj budowa takiego napędu jest trudna do wyobrażenia, w przyszłości będzie możliwa.

Artykuł Hauga przedstawia matematyczne podstawy budowy rakiety o napędzie fotonowym. Taki statek kosmiczny otworzyłby ludzkość na eksplorację odległych rejonów wszechświata. Wnioski końcowe Norwega pozostają w granicach praw fizyki.

Haug twierdzi, że żadna ze znanych nam cząstek elementarnych nie może poruszać się szybciej niż światło, ale rozpędzenie obiektu do szybkości zbliżonej do wspomnianych 300 000 km/s jest możliwe. Minie jednak jeszcze wiele czasu, zanim będziemy mogli choćby zacząć myśleć o tak ambitnych planach jak budowa rakiety z napędem fotonowym.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: podróże kosmiczne | Prędkość światła | Warp
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy