Niesamowite zdjęcie tajfunu z kosmosu

Supertajfun Maysak, który w najbliższy weekend dotrze na Filipiny, z kosmosu wygląda bardzo spokojnie. Żywioł został uwieczniony z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez włoską astronautkę Samanthę Cristoforetti.

Majestatyczne kłębowisko chmur to w istocie Maysak, jeden z najpotężniejszych i najwcześniejszych supertajfunów na wodach zachodniego Pacyfiku. Załączona fotografia została wykonana we wtorek i ukazuje formujący się żywioł ok. 400 km nad powierzchnią Ziemi.

We wtorek, 31 marca Maysak przetoczył się przez Mikronezję, zabijając co najmniej 5 osób i powodując poważne uszkodzenia budynków. W niedzielę spodziewane jest uderzenie żywiołu na Filipinach. Supertajfun został zaliczony do tajfunów 5. kategorii w skali Saffira-Simpsona. Meteorolodzy mają nadzieję, że tajfun pojawi się na Filipinach z mniejszą prędkością wiatru niż szacowano. Maksymalna prędkość wiatrów supertajfunu wynosi ok. 250 km/h, a żywioł generuje fale o wysokości ponad 13 m.

Warto podkreślić, że Maysak pojawił się wcześniej niż przypuszczano, bo supertajfuny zwykle zaczynają występować w połowie kwietnia. To piąty taki przypadek od rozpoczęcia pomiarów w 1940 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tajfun | Międzynarodowa Stacja Kosmiczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy