Kosmos

Nowy łazik marsjański ma swoją nazwę - Perseverance

NASA ogłosiła oficjalną nazwę swojego kolejnego łazika. Postawiono na Perseverance (ang. wytrwałość).

Perseverance będzie piątym łazikiem na Czerwonej Planecie, który zostawi swoje ślady na Marsie, podobnie jak wcześniej zrobiły to Sojourner, Spirit, Opportunity i Curiosity. Nazwa Perseverance została zaproponowana przez Aleksa Mathera, ucznia z Burke w stanie Wirginii.

- Wpis Aleksa uchwycił ducha eksploracji. Jak każda poprzednia misja badawcza, nasz łazik będzie musiał stawić czoła licznym wyzwaniom i dokona niesamowitych odkryć - powiedział Thomas Zurbuchen, zastępca administratora NASA.

Wszystkie nazwy marsjańskich łazików zostały nazwane przez dzieci w wieku szkolnym w ogólnokrajowych konkursach. Ostatni rozpoczął się w sierpniu 2019 r., a jury wyselekcjonowało 9 nazw, które udostępniono na stronie NASA. Łącznie oddano na nie 770 000 głosów.

Alex Mather, który jest "ojcem chrzestnym" łazika, został zaproszony wraz z rodziną na Przylądek Canaveral, aby być świadkiem startu Perseverance. Odbędzie się to podczas okna między 17 lipca a 5 sierpnia bieżącego roku. Ziemia i Mars będą w tym czasie w dobrych pozycjach względem siebie.

Perseverance wyląduje na Czerwonej Planecie w lutym 2021 r. Misja ma dwa główne cele: poszukiwanie śladów starożytnego życia, a także pobranie próbek skał, które wrócą na Ziemię. Nowy łazik opiera się na tej samej platformie technologicznej co Curiosity, ale ma precyzyjniejszy system pokładowy, który pomoże uniknąć mu niebezpieczeństw.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Łazik marsjański | Misja na Marsa | Perseverance | Mars | Czerwona planeta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy