Reklama

Innowacyjny żel, który zahamuje każdy krwotok w 20 sekund

​Młody brytyjski start-up Suneris jest blisko stworzenia innowacyjnego żelu, który będzie w stanie zatrzymać krwawienie w zaledwie 20 sekund. Może on ułatwić pracę ratownikom medycznym na całym świecie.

Dorosły człowiek ma średnio ok. 5 litrów krwi. W sytuacji krytycznej jesteśmy w stanie przeżyć utratę aż 2 litrów, ale każdy dodatkowy mililitr powyżej tej ilości oznacza poważne kłopoty, a nawet zagrożenie życia. Dlatego, w razie wypadku najważniejsze jest zatamowanie krwawienia, bo wypływająca krew zazwyczaj jest równoznaczna z ulatniającym się życiem.

Żel hamujący krwawienie nazywa się VetiGel, a jego receptura jest oparta w dużej mierze na polimerach roślinnego pochodzenia. Mają one specyficzne działanie - po zetknięciu z raną samodzielnie przeobrażają się w krople krwi, tym samym przyspieszając proces krzepnięcia. VetiGel może także upodobnić się do tkanki, z która ma kontakt, dzięki czemu może okazać się kluczowy w leceniu narządów wewnętrznych, takich jak wątroba czy serce.

Zanim VetiGel trafi na rynek, minie jeszcze trochę czasu. Na razie substancja nie została dozwolona do powszechnego stosowania na ludziach. Niezwykłym specyfikiem już zdążyła zainteresować się amerykańska armia.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żel | krwawienie | krwotok

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy