Lek na raka umożliwia regenerację rdzenia kręgowego

Grupa leków wykorzystywanych do walki z rakiem, może być przydatna także do odbudowy rdzenia kręgowego.

Rdzeń kręgowy jest ukryty w kanale kręgowym, ale i tak łatwo o jego uszkodzenie przy poważnych urazach. Przerwanie rdzenia kręgowego prowadzi m.in. do porażenia mięśni czy utraty czucia. Niestety, rdzeń kręgowy praktycznie w ogóle nie ulega regeneracji.

Zespół naukowców z londyńskiego Imperial College pod kierownictwem Simone di Giovanniego wykazał, że podawanie nutlin - substancji o działaniu przeciwnowotworowym - umożliwia regenerację częściowo przerwanego rdzenia kręgowego. Sprawdziło się to w przypadku myszy i wiele wskazuje, że podobnie byłoby podczas terapii na ludziach. Regeneracja jest możliwa, gdyż nutliny wstrzymują działanie białek ograniczających wzrost włókien nerwowych.

Nutliny są powszechnie wykorzystywane w walce z nowotworami. To pochodne cis-imidazolu, które blokują hamowanie przeciwnowotworowego działania białka p53. Największe nadzieje wiąże się z nutliną-3, która została sprawdzona w badaniach klinicznych.

Aż 75 proc. myszy leczonych nutlinami odzyskało sprawność chodzenia po drabince, podczas gdy zastosowanie innych terapii wspomagających regenerację rdzenia kręgowego (bez dodatku nutlin) nie przyniosło znaczącej poprawy.

Kolejnym celem londyńskich naukowców jest przeprowadzenie serii eksperymentów na szczurach, których rdzeń kręgowy jest zbliżony do ludzkiego. Testy na ludziach nie odbędą się wcześniej niż za 10 lat.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rdzeń kręgowy | nowotwory | przerwany rdzeń kręgowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy