Stworzono implant, który blokuje ból
Szwedzi opracowali urządzenie, które po wszczepieniu do organizmu człowieka, blokuje sygnały bólowe zanim te dotrą do mózgu.
Zespół uczonych z Linköping University opracował niewielką "pompę jonową", która odcina sygnały bólu w rdzeniu kręgowym, tak że nie mają one szansy dotrzeć do mózgu. Urządzenie działa na podobnej zasadzie co rozrusznik serca. Różnica jest taka, że zamiast sygnałów elektrycznych do pobudzania pracy serca, pompa jonowa wysyła sygnały chemiczne. To rodzaj tranzystora chemicznego.
Zasada działania pompy jonowej jest prosta - ma ona odcinać sygnały bólowe, gdy podróżują one do mózgu przez rdzeń kręgowy. Co ciekawe, podczas pierwszych testów urządzenie spisało się bardzo dobrze. Naukowcy wszczepili pompy świadomym, swobodnie poruszającym się szczurom. Implant skutecznie blokował transport kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), neuroprzekaźnika, zanim ten dotarł do mózgu.
- Tym, co jest niezwykłe w naszych badaniach jest to, że możemy wysyłać własne sygnały chemiczne do całego organizmu. Materiały do budowy pompy są biokompatybilne, co oznacza, że organizm dobrze je przyswaja, a ponadto umożliwiają komunikację biologiczną za pomocą jonów - powiedział Daniel Simon, jeden z autorów badań.
Naukowcy przewidują, że pompa jonowa może trafić do klinik w ciągu najbliższych 5-10 lat. Już teraz planowane są modyfikacje urządzenia, które pozwolą na leczenie takich schorzeń neurologicznych jak epilepsja czy choroba Parkinsona.