Medycyna przyszłości

Osoby otyłe też są dobrymi dawcami komórek macierzystych

Osoby otyłe są równie dobrymi dawcami komórek macierzystych, co ludzie z odpowiednią masą ciała. Oznacza to, że tusza nie ma żadnego wpływu na jakość komórek macierzystych.

Przeszczepy komórek macierzystych stosuje się m.in. w leczeniu białaczki. Ale ponad 2/3 pacjentów nie może znaleźć odpowiedniego dawcy, dlatego tak ważna jest każda nowo pozyskana do tego celu osoba.

Do tej pory panowało przekonanie, że u pacjentów otyłych (z BMI w przedziale 35-40) pobranie komórek zwiększa ryzyko wystąpienia dodatkowych skutków ubocznych (jak np. ból kości). Najnowsze badania temu przeczą.

Zespół naukowców pod kierownictwem Annelies Billen i Rachel Pawson zbadał 19 osób z BMI powyżej 35, od których pobrano komórki macierzyste. Liczba skutków ubocznych, które u nich wystąpiły nie była wcale większa niż u ludzi z BMI poniżej 35.

1,5 roku temu Brytyjski Rejestr Dawców Szpiku zezwolił na pobrania komórek macierzystych od pacjentów z BMI równym 40 (wcześniej granica ta znajdowała się na wartości 35). Teraz potwierdzono, że był to dobry ruch. Taka decyzja pozwoli uratować jeszcze więcej żyć.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: komórki macierzyste | otyłość | BMI
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy