NASZ ŚWIAT TO ZA MAŁO

Co by było, gdyby... Filmy i seriale o alternatywnej rzeczywistości

Wizja alternatywnej rzeczywistości nie tylko przeraża, ale również kusi. Twórcy seriali oraz filmów doskonale wiedzą, że jako widzowie lubimy odkrywać tajemnice nowych światów oraz zasady, które nimi rządzą. Dzięki temu w ostatnich latach pojawiło się wiele wciągających oraz niezwykle ciekawych seriali i filmów. Które z nich przypadną ci do gustu? Przedstawiamy 7 pozycji, które musisz obejrzeć.

"Czarne lustro" 2011

Uznawany za jedną z najważniejszych pozycji w XXI wieku. To serial, który przedstawia dystopijną wizję przyszłości. Każdy z odcinków opowiada inną historię. Możemy zobaczyć, jak użycie nowych technologii wpływa na życie pojedynczych ludzi i całych społeczeństw.

Serial, który można obejrzeć w serwisie Netflix, zaskarbił sobie serca krytyków oraz widzów swoim radykalnym i bezkompromisowym podejściem do tematów politycznych, społecznych i obyczajowych. Twórcy zasłynęli ze swojej staranności oraz precyzji, z jaką ukazali współczesne zagrożenia oraz negatywny wpływ technologii na przyszłość. 

Reklama

"Człowiek z wysokiego zamku" 2015

To serial, który możemy zobaczyć na platformie Amazon Prime Video. Stworzony został na podstawie powieści Philipa K. Dicka z 1962 roku. Opowiada on alternatywną historię, w której alianci przegrywają II wojnę światową, a państwa Osi przejmują władzę. Wschodnia część Ameryki zostaje włączona na Wielkiej Nazistowskiej Rzeczy, a zachodnia do japońskich Stanów Pacyfiku. Wraz z rozwojem akcji możemy zobaczyć, jak między nowymi liderami — Niemcami i Japonią rosną napięcia.

"For All Mankind" 2019

Serial Apple TV+ opowiada o tym, co mogłoby się stać, gdyby to nie Amerykanie pierwsi zdobyli Księżyc, a Rosjanie. Ukazuje on ciekawą perspektywę oraz udowadnia, że pierwsze misje w kosmosie miały niebagatelny wpływ na historię.

Możemy zobaczyć rzeczywistość lat 70., w której kobiety zachęcane były do podróży w kosmos, dyskusję o stworzeniu kolonii na Księżycu, a także inny wizerunek NASA. Dodatkową atrakcją dla fanów polskiego kina jest postać Piotra Adamczyka, który wciela się w Rosjanina.

"1983" 2018

Ta polsko-amerykańska produkcja Netflixa przedstawia alternatywną historię Polski. W 1983 roku doszło do tragicznego zamachu bombowego, który dramatycznie wpłynął na historię Polski. Obywatele odwrócili się od opozycji demokratycznej, Związek Radziecki nie uległ rozpadowi, a zimna wojna w dalszym ciągu trwa. Alternatywna rzeczywistość wygląda szczególnie interesująco, kiedy akcja serialu przenosi się do 2003 roku.

Serial utrzymany jest cyberpunkowym klimacie, a fabuła początkowo wydaje się fascynująca. Produkcja nie została jednak zbyt ciepło przyjęta przez krytyków. Mimo to warto dać jej szansę.

"Watchmen" 2019


To show, które powstało na podstawie komiksu o tej samej nazwie. Wydarzenia serialu dzieją się jednak 34 lata po komiksowym pierwowzorze. Fabuła odpowiada na pytanie, co by było, gdyby USA wygrałoby wojnę w Wietnamie.

Wizerunek USA początkowo może wydawać się całkiem zbliżony do rzeczywistości. Wraz z rozwojem show zaczynamy jednak zauważać coraz więcej różnic. Rolę prezydenta USA pełni Robert Redford, hollywoodzki aktor, który zamiast łagodzić konflikty, zaostrza je. W fantastycznym świecie stworzonym przez Lindelofa widzimy rzeczywistość, w której superbohaterowie współpracują z policjantami, a maski noszą nie tylko złoczyńcy, ale także i funkcjonariusze prawa. Pod zmienioną postacią wraca Ku Klux Klan, a rasizm ma się lepiej niż kiedykolwiek. Show wywołało wiele emocji, również tych negatywnych. Z tego powodu warto na nie zwrócić uwagę w HBO Max.

"Opowieść podręcznej" 2017


Akcja "Opowieści podręcznej" rozgrywa się po katastrofie klimatycznej, która wpłynęła na nagły niż demograficzny. Wolność zostaje zastąpiona przez hierarchię, a konstytucję zastępuje Biblia. Główną bohaterką jest Offred, która po rewolucji staje się podręczną. Jej celem jest oddanie ciała panu domu, z nadzieją, że uda się jej zajść w ciążę. Wymuszone na podręcznych posłuszeństwo doprowadza do buntu, który ma uwolnić kobiety od religijnego więzienia.

Serial stał się niezwykle ważną pozycją szczególnie dla kobiet mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Pojawił się w momencie, kiedy urząd prezydenta zaczął piastować Donald Trump. Polityk nie krępował się w wyrażaniu homofobicznych, mizoginistycznych oraz seksistowskich poglądów. Przez to mroczna wizja przyszłości przedstawiona przez serial zdobyła dużą popularność i zaczęła funkcjonować w mediach jako metafora.

"Opowieść podręcznej" można obejrzeć w HBO Max.

"Melancholia" 2011

To już kultowy film w reżyserii Larsa von Triera, który swoją premierę miał w 2011 roku. W wykreowanej przez twórcę rzeczywistości Ziemię czeka zderzenie ze zbliżającą się planetą Melancholia, która przez miliony lat skrywała się za Słońcem. Widz może zastanawiać się, czy Melancholia spowoduje koniec świata, czy tylko niezwykły spektakl, kiedy będzie mijać Ziemię.

Film jest okazją do zastanowienia się nad sensem ludzkiej egzystencji. Depresja, którą przeżywa główna bohaterka, grana przez Kirsten Dunst zestawiona jest z końcem świata.

Zobacz także:

"Napoleon": Najbardziej widowiskowy film roku? Te sceny wgniatają w fotel

Amerykanie nakręcą dokumentalny serial o Strajku Kobiet

Powstanie kolejna część przygód Jasona Bourne'a

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: filmy | fantastyka | Netflix | Amazon Prime Video | Apple TV+ | HBO Max
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy