Tablet, telefon i notebook na komunię

Tanie z Androidem - HTC Wildfire i Sony Ericsson Xperia X8

HTC Wildfire i Sony Ericsson Xperia X8 - testowane dwa smartfony miały premierę w połowie ubiegłego roku, ale nadal są nowoczesnymi urządzeniami, które tylko nieznacznie ustępują najnowszym modelom. Dodatkowo, ponieważ są na rynku od dłuższego czasu, ich cena znacznie spadła i obecnie można je kupić już za 600 zł.

Zbliżona data premiery oraz niska cena nie są jedynymi cechami, które łączą smartfony HTC Wildfire i Sony Ericsson Xperia X8. Dużo podobieństw można znaleźć, porównując ich specyfikacje techniczne: wymiary, ekran i wyposażenie. Mają też ten sam system. Na forach można znaleźć instrukcje, jak aktualizować system smartfonu nieoficjalnymi metodami.

Zgrabne i ładne

Ekran w X8 ma 3 cale, a w HTC o 0,2 cala więcej. Obydwa urządzenia są więc dosyć małe, a oglądając smartfon Sony Ericsson, można odnieść wrażenie, że gdyby zrezygnowano z szerokiej ramki wokół ekranu, urządzenie mogłoby być jeszcze mniejsze. HTC jest szerszy od konkurenta , ale dzięki obłym kształtom i wyłożeniu tylnej klapki miłą w dotyku gumą bardzo dobrze leży w dłoni. Pewnym mankamentem jest lekko wystający obiektyw aparatu, który z tego powodu jest podatny na zarysowania.

Reklama

Wygląd Xperii jest bardziej nowoczesny i krzykliwy w porównaniu do spokojnego wzornictwa HTC. Stylistyka jest zgodna z wyglądem pozostałych smartfonów serii Xperia - zaokrąglone dolne krawędzie obudowy i trzy srebrne przyciski poniżej ekranu. W pudełku z X8 znalazło się kilka wersji kolorystycznych tylnej klapki smartfonu. W Wildfire przyciski są dotykowe, a pod nimi znajdziesz przydatny, optyczny trackball. W obydwu urządzeniach standardowy interfejs systemu Android został zmodyfikowany przez dodanie nakładki graficznej. Ładniejsze i bardziej funkcjonalne menu znajdziesz w smartfonie HTC.

Test smartfonu SonyEricsson Xperia X8 w PC Formacie:

Nakładka graficzna HTC Sense to rozwiązanie znane z innych modeli tego producenta, np. dużo droższego Desire. Wygląd interfejsu nawiązuje do obudowy - miłe dla oka zaokrąglone ikony i okna widżetów oraz grafitowe tła. Efekt troszkę psuje niska rozdzielczość ekranu, co widać przede wszystkim na czcionkach. Co ważne, smartfon działa bardzo płynnie. Interfejs w Xperii X8 to przykład złego wykorzystania powierzchni ekranu. W smartfonie zastosowano rozwiązanie znane z Xperii X10 mini - cztery ikony w rogach ekranu plus pełnoekranowe widżety (po jeden na pulpit). To, co świetnie się sprawdzało w małych smartfonach o ekranie 2,55 cala, w przypadku X8 sprawia, że na pulpicie pozostaje bardzo dużo niewykorzystanego miejsca, które można by przeznaczyć np. na umieszczanie ikon.

Niestety, interfejs nie przewiduje takiej możliwości. Smartfon ma także problemy z płynnością działania - ogólnie jest ona dobra, ale zdarzają się chwilowe przestoje w jego pracy.

Wybrane funkcje

Choć ekran Xperii X8 wykonano w technologii pojemnościowej, urządzenie nie jest dostosowane do multidotyku. Podobna sytuacja miała miejsce w topowym modelu X10, przez co na producenta spadły gromy od użytkowników, a multidotyk po wielu miesiącach został odblokowany przez aktualizację oprogramowania. W przypadku X8 raczej nie można spodziewać się takiego udogodnienia. Zamiast tego w smartfonie znalazły się rozwiązania będące substytutem multidotyku. Na przykład, aby powiększyć lub zmniejszyć zdjęcie w galerii, trzeba przytrzymać punkt na ekranie, a potem przesunąć palec w dół lub w górę.

Test smartfonu HTC Wildfire w PC Formacie:

W Wildfire nie ma takich ograniczeń. Wśród ciekawszych funkcji dostępnych w tym smartfonie warto wyróżnić możliwość stworzenia mobilnego hot-spotu oraz aplikację, która pozwala w prosty sposób przenieść dane (kontakty) z innego smartfonu (także innych producentów).

W sieci

Ciekawym elementem interfejsu Xperii X8 jest znana z innych modeli tej serii aplikacja Timescape. Program służy do korzystania z serwisów społecznościowych - dane z różnych usług są gromadzone w jednym miejscu, a kontakty, np. z Facebooka, można połączyć z kontaktami książki telefonicznej lub z listą znajomych innego serwisu społecznościowego. Odpowiednikiem Timescape w smartfonie HTC jest program Friend Stream, który ma zbliżone funkcje i podobnie jak Timescape może występować jako element pulpitu.

Przeglądarka internetowa w obydwu urządzeniach to udane narzędzie. W HTC może przeszkadzać spadek płynności działania w momencie, gdy na ekranie pojawiają się elementy flash (których niestety nie da się wyłączyć). Podczas przeglądania internetu na Xperii X8 najbardziej dokucza brak gestu szczypania ekranu - niestety, w przeglądarce nie zastosowano tej samej metody powiększania widoku, co w galerii zdjęć. Muszą wystarczyć zwykłe przyciski.

Aparaty

Obydwa smartfony wykonują zdjęcia o podobnej, dość dobrej, jakości. Jednak o ile w HTC znalazło się mnóstwo różnych funkcji i ustawień zdjęcia, o tyle w Xperii X8 jedyną możliwością wpływania na wygląd fotografii jest wybór programu tematycznego. Od strony technicznej również zwycięża smartfon HTC, który ma matrycę o wyższej rozdzielczości oraz lampę doświetlającą. Tryb filmowania lepiej zrealizowano w Xperii - filmy mają wyższą rozdzielczość i FPS niż w HTC.

Sony Ericsson Xperia X8

PLUSY

+ Ładny design

+ Bogate wyposażenie

+ Niska cena

- Stara wersja systemu

- Brak multidotyku

- Kiepski aparat

HTC Wildfire

+ Dobrze leży w dłoni

+ Sporo opcji konfiguracji

+ Bogactwo funkcji

- Niska rozdzielczość ekranu

- Spadki wydajności w przeglądarce

- Trzeszcząca tylna klapka

Dokładne porównanie obu telefonów w postaci tabeli znajdziecie w najnowszym numerze PC Format 5/2010 - już w kioskach

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: Android | HTC | Sony Ericsson | Xperia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama