Tablet, telefon i notebook na komunię

Test HTC One - najlepszy smartfon w historii Androida

HTC One to najważniejsza nowość tajwańskiej spółki na 2013 rok. Jak radzi sobie w codziennym użytkowaniu i czym może zainteresować potencjalnego odbiorcę?

Tajwański High Tech Computer notuje coraz gorsze wyniki. Powrót do ścisłej czołówki i poprawę wizerunku mają jej zapewnić agresywna kampania marketingowa i atrakcyjny produkt. Wszystko wskazuje na to, że plan numer 2. został zrealizowany w 100 proc., bo smartfon o nazwie One dosłownie deklasuje konkurencję.

Wygląd i wykonanie

Wielu producentów eksperymentuje z wyglądem i wykonaniem swoich smartfonów. I choć HTC zawsze był o krok przed konkurencją, to model One po prostu wytyczył nowe standardy. Jego surowy wygląd i wzorowe wykonanie to prawdziwy designersko-technologiczny majstersztyk, co dobitnie pokazuje chociażby osadzenie szkła chroniącego wyświetlacz w aluminiowej obudowie. Kolejny smaczek to błyszczące krawędzie otaczające przednią i tylną powierzchnię obudowy - nie jest to plastik, a odpowiednio wycięty metal. Świetnie prezentują się także dwie kratownice chroniące głośniki - nad i pod ekranem. Nawet przycisk regulacji głośności jest dyskretnie ukryty w lewej krawędzi obudowy i tworzy z nią jedną płaską powierzchnię.

Reklama

Na szczególną uwagę zasługują wspomniane głośniki. Dzięki swoim pokaźnym rozmiarom oferują naprawdę mocny dźwięk stereo. To czyni z modelu One przyzwoity odtwarzacz muzyki - w sam raz na spotkania w niewielkim gronie. Warte odnotowania są również tylko dwa dyskretne przyciski systemowe - cofnij oraz home. Pozostałe są wyświetlane na ekranie jako element interfejsu, ale w odróżnieniu od urządzeń Sony - nie ograniczają powierzchni wyświetlacza.

HTC wykonał obudowę modelu One z jednego bloku aluminium. Dzięki temu jest ona niezwykle zwarta, solidna, a dodatkowo znakomicie się prezentuje. W tej kwestii z testowanym przez nas smartfonem może rywalizować tylko Apple ze swoimi iPhone’ami. Żmudny proces tworzenia obudowy One można zobaczyć na poniższym materiale wideo.

Tajwańczycy udowodnili, że smartfony wciąż mogą zachwycać wyglądem i bezkompromisowym wykonaniem, a metal i szkło zarezerwowane są nie tylko dla Apple.

Wyświetlacz

Super LCD3 z HTC One to prawdopodobnie najlepszy ekran, jaki kiedykolwiek wykorzystano w smartfonie. Wyświetlany obraz jest bardzo jasny, ma wysoki kontrast, czerń jest głęboka, a kolory żywe i nasycone - praktycznie niezależnie od kąta patrzenia. Bez trudu można z niego korzystać w pełnym słońcu.

Nieco wydłużony panel HTC One ma przekątną o długości 4,7 cala i rozdzielczość Full HD, czyli 1080 x 1920 pikseli. Z tego wynikają dwie rzeczy - doskonała ostrość (469 pikseli na cal - dla porównania iPhone 5 ma ich 326, a Sony Xperia Z i Samsung Galaxy S 4 441) oraz wygodna obsługi. Dzięki swoim cechom One to idealne narzędzie do oglądania filmów - pokaźny ekran i głośniki stereo robią swoje.

Specyfikacja

Jak przystało na urządzenie z najwyższej półki, HTC One został wyposażony w najlepsze dostępne podzespoły. Jego mechanicznym sercem jest potężny czterordzeniowy układ  APQ8064T Snapdragon 600 o taktowaniu 1,7 GHz z grafiką Adreno 320 - taki sam znalazł się w jednej z wersji konkurencyjnego Galaxy S 4. Chipset wspierany jest przez 2 GB pamięci RAM. Wynik końcowy w programie Quadrant Standard Edition to 12 221 punktów. Dla porównania - Galaxy S III ma wynik w okolicach 5800 punktów. W Epic Citadel telefon zdobywa najwyższe noty, utrzymując 61 klatek animacji na sekundę przez całe demo. Podsumowując - Snapdragon bije na głowę wszystkie inne smartfony. Tylko Galaxy S 4 może mierzyć się z HTC One.

Na pokładzie One zabrakło slotu na karty microSD, ale użytkownik ma 32 lub 64 GB wbudowanej przestrzeni dyskowej - w zależności od wersji. Warto wspomnieć, że smartfon został wyposażony we wszystkie najważniejsze standardy łączności, w tym HSPA+, LTE, WiFi, Bluetooth oraz NFC. Nie mogło zabraknąć także odbiornika GPS.

W obudowie modelu One producent zamknął baterię o pojemności 2300 mAh. Mogłoby się wydawać, że to całkiem sporo, ale potężny ekran i wydajne podzespoły potrzebują wiele energii. Ostatecznie ogniwo rozładuje się po kilku godzinach intensywnego korzystania z aplikacji, aparatu, nagrywania wideo, grania w gry czy surfowania po internecie. W normalnym trybie baterię trzeba ładować co kilkanaście godzin.

System, interfejs i aplikacje

One działa pod kontrolą Androida 4.1, który wkrótce dla HTC One zostanie zaktualizowany do wersji 4.2. System jest jednak szczelnie zasłonięty przez autorską nakładkę HTC o nazwie Sense - i chyba po raz pierwszy cieszę się z takiego rozwiązania. Dodatkowe oprogramowanie przeszło wiele zmian i wygląda znakomicie. Jest delikatne i stonowane - zarówno pod kątem wyglądu, jak i kolorystyki. Dominuje w nim czerń, biel i szarości. Sense to absolutne przeciwieństwo przekolorowanego i krzykliwego TouchWiza z serii Galaxy Samsunga.

Po uruchomieniu urządzenia natychmiast rzuca się w oczy oszczędne i dyskretne menu. Na jednej karcie jest tylko 12 ikonek, ale w ustawieniach można zmienić układ i zwiększyć tę liczbę do 20. I co ciekawe - listę przesuwa się w dół, a nie na boki. Widać zatem powrót do starych rozwiązań.

Nieco zamieszania wprowadza nowy sposób poruszania się po systemie, który wnika z zastosowania tylko dwóch dotykowych przycisków systemowych. Trzeci - otwierający i zamykający menu - znajduje się na dolnym pasku ze skrótami. Natomiast aby otworzyć listę działających w tle aplikacji, należy dwa razy dotknąć przycisku home.

Osobny akapit należy poświęcić oprogramowaniu o nazwie BlinkFeed, czyli delikatnie zmodyfikowanej aplikacji Flipboard. W HTC One stanowi ono pierwszy pulpit i jednocześnie ekran główny, a jego najważniejsza funkcja to dostarczanie nam informacji - z portali społecznościowych oraz ulubionych serwisów. Te ostatnie możemy wybrać z listy podzielonej tematycznie. Nad informacjami wyświetlona jest godzina oraz informacje pogodowe.

Nowe oprogramowania działa bardzo szybko i płynnie - nieważne czy poruszamy się po systemie, czy korzystamy z dowolnej aplikacji. Jest ono również maksymalnie uproszczone, co delikatnie upodabnia je do iOS.

Trafionym dodatkiem okazała się aplikacja TV. Po przejściu przez proces konfiguracji - gdzie wybieramy kraj, dostawcę usługi telewizyjnej, ulubione programy czy model telewizora - telefon staje się pilotem, który dodatkowo przypomni o zbliżającym się programie.

Aparat

Wiadomo, że wyścig na megapiksele to zabieg czysto marketingowy, który w ogromnej większości przypadków nie przekłada się na jakość wykonywanych zdjęć. HTC wziął sobie to do serca i w modelu One zastosował matrycę o rozdzielczości tylko 4 Mpix, tzw. ultrapikseli. Ich sekret tkwi nie w liczbie, a wielkości, bo im są większe, tym lepsza jakość i mniej szumów. Założenie jest słuszne, ale jego potencjału nie udało się wykorzystać.

HTC One robi zdjęcia dobre, ale nietrudno znaleźć smartfony, które radzą sobie z tym lepiej. Jednym z nich jest "leciwy" iPhone 4S. Fotografie z obu urządzeń znajdują się poniżej.


Zdjęcia wykonane HTC One,  w wyższej rozdzielczości, można znaleźć pod tym linkiem

Mocną stroną smartfona jest oprogramowanie HTC Zoe, które pozwala łączyć zdjęcia i wideo w ciekawe materiały opatrzone podkładem muzycznym. Możemy je również urozmaicać przy pomocy filtrów. Efekt jest sympatyczny i może stanowić atrakcyjne podsumowanie zdjęciowego dnia. 

Warto zaznaczyć, że HTC obiecał aktualizację oprogramowania, która poprawi jakość zdjęć, materiałów wideo czy nagrywanie dźwięku przez Zoe.

Podsumowanie

HTC One to bezapelacyjnie najlepszy smartfon w historii systemu Android. Pod względem wyglądu, wykonania i parametrów wyświetlacza po prostu nie ma sobie równych i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miało się to zmienić. Bardzo mocne podzespoły gwarantują natomiast szybkość i płynność w obsłudze oprogramowania. To ostatnie prezentuje się znakomicie - jest dyskretne, stylowe i pozbawione niepotrzebnych rozwiązań.

Do doskonałości brakuje mu tylko nieco lepszego aparatu fotograficznego i baterii, która wytrzymałaby co najmniej dwa razu dłużej. Również cena nie należy do najmniejszych, ale za topowe smartfony trzeba odpowiednio zapłacić. W przypadku HTC mówi się o przedziale 2700-2800 zł.

HTC One - specyfikacja

System operacyjnyAndroid 4.1 HTC Sense
ProcesorQualcomm Snapdragon 600, czterordzeniowy, 1,7GHz
RAM2 GB
Ekran 4,7-calowy, Full HD1080p, 468 PPI
Aparat4 Mpix
Transmisja danychGSM/WCDMA/LTE
Pamięć32GB/64GB
Wymiary137,4 x 68,2 x 9,3mm/4mm
Bateria2300 mAh
Waga143 gramy z baterią
CenaOkoło 2800 zł (?)
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: HTC One | Smartfon | Android | Qualcomm Snapdragon | Zdjęcie | iPhone | HTC
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy