Reklama

Pierwszy taki most - dostali go Holendrzy

​Po czterech lat pracy, pierwsza na świecie stalowa konstrukcja wytworzona w technologii druku 3D, została oddana do użytku w Amsterdamie. To kładka dla pieszych powstała przy pomocy uczonych z Imperial College London.

Kładka została odsłonięta w tym miesiącu przez Jej Wysokość Królową Holandii Máximę. Konstrukcja ma 12 m długości i została stworzona do obsługi ruchu pieszych. Dane zebrane za pomocą czujników pozwolą inżynierom i badaczom mierzyć stan mostu w czasie rzeczywistym i monitorować, jak zmienia się on w trakcie swojego życia. Czujniki pomogą również badaczom zrozumieć, w jaki sposób społeczeństwo wchodzi w interakcje z wydrukowaną w 3D strukturą.

Naukowcy planują wykorzystać dane zebrane przez czujniki i umieścić je w cyfrowym klonie mostu wewnątrz symulacji komputerowej. Celem jest wykorzystanie tych danych do odpowiedzi na długoterminowe pytania dotyczące zachowania stali drukowanej w 3D oraz wykorzystanie ich w warunkach rzeczywistych w przyszłych podobnych projektach budowlanych.

Proces od projektu do powstania kładki był bardzo długi. Uczeni z Imperial College London przeprowadził badania i walidację metod wykorzystywanych w projekcie, m.on. testowanie sił niszczących na wydrukowanych elementach, zaawansowane symulacje komputerowe Digital Twin, nieniszczące testy w warunkach rzeczywistych na kładce oraz rozwój zaawansowanej sieci czujników do monitorowania mostu przez cały okres jego eksploatacji.

Kładka w Amsterdamie jest przykładem pierwszej metalowej konstrukcji wykonanej w technologii druku 3D, która jest wystarczająco duża i wytrzymała, aby obsłużyć ruch pieszy. Naukowcy już myślą o kolejnych projektach, choć jak na razie nie myślą jeszcze o takich, które wykorzystywałyby ruch pojazdów.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Druk 3D | architektura | kładka

Reklama

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy