Zawody łazików marsjańskich w USA z bardzo silną polską reprezentacją

Niebawem w USA odbędą się zawody łazików marsjańskich, a mianowicie słynne University Rover Challenge, należące do Rover Challenge Series, czyli najbardziej prestiżowej ligi zawodów robotycznych na świecie.

Zawody łazików marsjańskich w USA z bardzo silną polską reprezentacją
Zawody łazików marsjańskich w USA z bardzo silną polską reprezentacjąGeekweek - import

Swoje osiągnięcia i umiejętności podczas tej prestiżowej imprezy, organizowanej na pustyni w okolicy bazy Mars Desert Research Station, zaprezentuje w sumie 36 ekip. Najwięcej z nich pochodzi ze USA, bo aż 11, ale drugą najliczniejszą reprezentacją jest Polska - wystawiamy aż 8 drużyn! Nie zabraknie również uczestników z Kandy i Indie (po pięć drużyn), Bangladeszu (2 zespoły), Egiptu, Meksyku, Australii, Turcji i Wielkiej Brytanii.

Jakie polskie ekipy są tak utalentowane, że mogą liczyć na udział w tych ważnych zawodach? Między innymi ubiegłoroczny zwycięzca URC, czyli PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej, a także AGH Space Systems z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, SKA Robotics i KNR Team z Politechniki Warszawskiej, Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, Projekt Scorpio z Politechniki Wrocławskiej i ARGO z Politechniki Białostockiej.

Jeżeli zaś chodzi o samą rywalizację, to uczestnicy muszą najpierw zbudować łazik zdolny do pokonywania dużych odległości w trudnym terenie i wykonywania zadań analogicznych do tych, jakie realizują roboty na innych planetach. Następnie łaziki wszystkich ekip będą miały do wykonania szereg zadań z dwóch kategorii - naukowej (np. badanie obszaru pod względem możliwości występowania życia) i konstrukcyjnej (np. zastępowanie ludzi przy konserwacji urządzeń).

Warto przy okazji wspomnieć, że polskie ekipy jak zawsze mają duże szanse na zwycięstwo, a sukcesy na tej imprezie odnoszą już od 2011 roku, kiedy to zwyciężył łazik Magma2 z Politechniki Białostockiej - ta swoją drogą najwyższe miejsce na podium zajmowała również w 2013 i 2014 roku. Kolejne dwa lata należały zaś do Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej, która zajęła najwyższe miejsce na podium w latach 2015 i 2016. Mówiąc krótko, trzymamy kciuki za naszych :) Wszystkie szczegóły odnośnie nowej edycji University Rover Challenge znajdziecie na oficjalnej stronie zawodów - .

Źródło: GeekWeek.pl/Space24 / Fot. Planet PR/NASA

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas