Zobaczcie, jak robot ATLAS coraz sprawniej i zgrabniej porusza się po cegłach

Firma Boston Dynamics przyzwyczaiła nas już do swoich cechujących się niesamowitymi zdolnościami robotów. Niebawem do sprzedaży trafi słynny SpotMini, a tymczasem zobaczcie w akcji humanoidalnego robota ATLAS.

Zobaczcie, jak robot ATLAS coraz sprawniej i zgrabniej porusza się po cegłach
Zobaczcie, jak robot ATLAS coraz sprawniej i zgrabniej porusza się po cegłachGeekweek - import

Maszyna bezustannie testowana jest w amerykańskim Institute for Human and Machine Cognition, gdzie naukowcy dokonują kolejnych modyfikacji, które pozwalają mu coraz sprawniej, a zwłaszcza precyzyjniej poruszać się po najbardziej skomplikowanych powierzchniach. Sztuczna inteligencja i systemy obliczeniowe muszą nauczyć się radzić z takimi przeszkodami, ponieważ robot powstaje z myślą o akcjach ratowniczych, a w trakcie nich będą czyhały na niego najróżniejsze zagrożenia.

ATLAS został wyposażony w najnowocześniejszy system LiDAR. Dzięki niemu może w trybie rzeczywistym mapować otaczającą go przestrzeń, co pozwala mu lepiej planować trasę i sprawniej poruszać się w symulowanym otoczeniu. Na poniższym materiale filmowym możecie zobaczyć, jak robot stąpa po cegłach oraz pokonuje ciasne przestrzenie, jednocześnie zachowując równowagę.

Człowiek może udać się i wejść praktycznie wszędzie, to jest naprawdę niesamowite. Możemy wspinać się po górach, wchodzić do jaskiń, wędrować po śniegu lub wchodzić po schodach. Niewiele jest miejsc, których nie możemy eksplorować. Robot ATLAS niebawem będzie posiadał nasze, ludzkie zdolności. Nie trudno sobie wyobrazić, jakie daje to kosmiczne możliwości - powiedział Jerry Pratt, naukowiec z IHMC Robotic.

Firma Boston Dynamics, która od jakiegoś czasu jest własnością japońskiego giganta SoftBank, nie ukrywa, że widzi swojego humanoidalnego robota nie tylko w realizowaniu akcji ratunkowych i misji dla wojska, ale również w budowie pierwszych kolonii ludzkich na Księżycu lub Marsie oraz kosmicznym górnictwie na planetoidach przemierzających Układ Słoneczny.

Źródło: GeekWeek.pl/IHMC Robotic / Fot. IHMC Robotic

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas