10 tajemniczych funkcji Netflixa, których nie znasz. Koniecznie je sprawdź!

Netflix kryje w sobie wiele funkcji, o których przeciętny użytkownik nie ma pojęcia. Dzięki nim da się lepiej korzystać z tego serwisu na komputerach, wyświetlać filmy z domyślnie ukrytych kategorii czy zmieniać wygląd napisów. Oto funkcje Netflixa, dzięki którym oglądanie treści na najpopularniejszym serwisie VOD na świecie stanie się znacznie przyjemniejsze.

Znajdź szybko cały katalog filmów i seriali oryginalnych na Netflixie

Wpisywanie w Google frazy "film o potworach od Netflixa" można od teraz zastąpić znacznie prostszą i skuteczniejszą metodą wyszukiwania odpowiednich tytułów. Wystarczy we wbudowanej w platformę wyszukiwarce wpisać jedno hasło: "Netflix". Dzięki temu na ekranie od razu wyświetlą się wszystkie oryginalne filmy i seriale, jakie kiedykolwiek wyszły.

Można też wpisać bardziej rozbudowaną frazę, która znacznie zawęzi wyniki wyszukiwania. Na przykład "Netflix interactive" wyświetli wszystkie interaktywne filmy na platformie takie jak "Czarne Lustro. Bandersnatch". Z kolei "Netflix 4K" ułatwi wyszukiwanie filmów w tej rozdzielczości. Dostępnych opcji jest znacznie więcej - nieraz wystarczy jedno hasło, by szybciej znaleźć to, czego się potrzebuje!

Reklama

Dotrzyj do nowych kategorii za pomocą ukrytych kodów Netflixa

Krąży wiele plotek o tym, że za pomocą ukrytych kodów jest możliwe wyświetlenie niedostępnych w inny sposób kategorii takich jak sekretne menu Starbucksa. Okazuje się, że takie tajemnicze kody w Netflixie faktycznie istnieją. Dzięki nim można łatwo przeglądać produkcje w takich kategoriach jak "film sportowy" czy "nie oglądaj na głodzie".

Jak odblokować ukryte kategorie? Wystarczy w oknie przeglądarki wpisać: "netflix.com/browse/genre/", a po ostatnim ukośniku zamieścić odpowiedni ciąg cyfr.

Lista wszystkich kodów do Netflixa znajduje się w tym artykule. Poniżej wybór kilku najciekawszych kategorii wraz z kodami do ich wyświetlenia:

  • "Nie oglądaj na głodzie": 3272152;
  • "Filmy wyreżyserowane przez kobiety": 2974953;
  • "Obejrzyj w jeden weekend": 3182735;
  • "90-minutowe komedie": 81466224.

Kontroluj odtwarzanie filmu klawiaturą komputera

Oglądanie filmów na komputerze bywa dla niektórych irytujące głównie przez brak pilota. Okazuje się, że nawigacja w Netflixie za pomocą klawiatury może być równie łatwa.

Wystarczy skorzystać z kilku skrótów klawiaturowych na Netflixie. Oto najlepsze z nich:

  • strzałka w górę - zwiększa poziom głośności;
  • strzałka w dół - zmniejsza poziom głośności;
  • strzałka w prawo - przewija o 10 sekund do przodu;
  • strzałka w lewo - cofa film o 10 sekund;
  • M - wycisza dźwięk;
  • spacja - pauza/wznawia odtwarzanie;
  • F - włącza odtwarzanie na pełnym ekranie;
  • ESC - wyłącza odtwarzanie na pełnym ekranie.

Ogranicz wykorzystywanie internetu podczas oglądania filmów na Netflixie

Oglądanie streamingu w wysokiej jakości za pośrednictwem internetu mobilnego może skończyć się w najlepszym wypadku szybkim wyczerpaniem pakietu danych, a w najgorszym - bardzo wysokim rachunkiem. By temu zapobiec, wystarczy zmienić kilka ustawień w aplikacji Netflix na telefon.

Jeśli streaming ma się odbywać wyłącznie za pośrednictwem sieci Wi-Fi, należy uruchomić aplikację Netflix, zalogować się na wybrany profil i kliknąć avatar w prawym górnym rogu. Następnie trzeba wybrać opcję "Ustawienia aplikacji" i w funkcji "Użycie danych" wybrać "Tylko Wi-Fi".

Z kolei użytkownicy, którzy nie chcą rezygnować z używania danych komórkowych, ale zależy im na większej kontroli zużycia pakietu internetu, mogą ustawić jakość wyświetlanych treści w ustawieniach.

Z poziomu przeglądarki należy zalogować się do wybranego profilu, kliknąć avatar w prawym górnym rogu, następnie opcję "Konto", w zakładce "Profile i kontrola rodzicielska" wybrać profil i kliknąć "Zmień" przy "Ustawieniach odtwarzania".

Pokażą się cztery opcje wpływające na jakość odtwarzania i pobór danych na wszystkich urządzenia, których używa się w danym profilu:

  • automatyczne (zależne od aktualnej jakości połączenia);
  • niskie (jakość SD, zużycie danych: 0,3 GB na każdą godzinę streamingu);
  • średnie (jakość HD, zużycie danych: 0,7 GB na każdą godzinę streamingu);
  • wysokie (zależnie od planu - jakość FULL HD, zużycie danych: 3 GB na każdą godzinę streamingu lub jakość 4K, zużycie danych: 7 GB na każdą godzinę streamingu).

Po zmianie ustawień koniecznie należy kliknąć przycisk "Zapisz".

Włącz audiodeskrypcję na Netflixie

Ta opcja przyda się osobom z problemami ze wzrokiem. Dzięki niej narrator zacznie opowiadać, co widać na ekranie, włącznie z opisem ubrań bohaterów, ich emocji, scenerii czy wydarzeń, które akurat mają miejsce.

Większość produkcji oryginalnych Netflixa ma audiodeskrypcję. Podobnie jak część tytułów na licencji. Aby ją włączyć, należy wybrać zakładkę z ustawieniami dźwięku i napisów, która pojawia się w interfejsie po uruchomieniu danego tytułu. Tam wyświetli się lista języków, dla których jest dostępna audiodeskrypcja.

Zmień wygląd napisów na Netflix

Platforma daje możliwość, by zmienić rodzaj fontu napisów, jego wielkość, tło oraz cieniowanie tekstu. Aby dotrzeć do tych funkcji, należy wybrać opcję "Wygląd napisów" w ustawieniach konta (taka sama ścieżka, jak w wypadku ustawień jakości video).

Ustaw hasło do swojego profilu

Serwis zapewnia możliwość, by zablokować opcję logowania się na danym profilu przed niechcianymi gośćmi. Wystarczy ustawić hasło za pomocą funkcji "Blokada profilu", która znajduje się w tym samym miejscu, co ustawienia jakości streamingu.

Sprawdź bit rate materiałów na Netflixie

Im wyższy bit rate (szybkość transmisji danych), tym lepsza jakość materiału video. Da się te statystyki sprawdzić po rozpoczęciu odtwarzania danej produkcji. Wystarczy użyć skrótu klawiszowego Ctrl + Shift + Alt + D.

Ta opcja jest też dostępna na niektórych urządzeniach smart TV. Należy wtedy wcisnąć na pilocie przycisk "Info" (lub o zbliżonej nazwie). Na telefonach niestety nie ma możliwości sprawdzenia tych statystyk.

Daj podwójnego kciuka w górę ulubionej produkcji

W kwietniu 2022 roku Netflix wprowadził nową funkcję - dwa kciuki w górę. To nowy element systemu rekomendacji, który ma największy wpływ na propozycje treści.

Jeśli użytkownik kliknie ikonkę z dwoma kciukami, system zacznie proponować mu kolejne, podobnie skategoryzowane treści stworzone przez tę samą wytwórnię, w których występują ci sami aktorzy lub podobne postacie.

Ustaw przypomnienie na zbliżające się premiery

Newsletter Netflixa działa sprawnie, jednak da się osobno ustawić przypominajki dotyczące nadchodzących premier. Wystarczy wejść w zakładkę poświęconą danej produkcji, a następnie wcisnąć przycisk "Przypomnij mi". Tytuł pojawi się w zakładce "Moja lista" od razu po premierze, dzięki czemu z pewnością nie zostanie pominięty! 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Netflix
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy