7 nieprawdziwych informacji, w które uwierzyłeś w tym roku

Nie wszystko co pojawia się w internecie - i to nawet na szanowanych stronach - jest prawdą. Przed wami zestawienie "faktów", na które daliście się nabrać w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Księżna Diana nigdy nie pokazała w środkowego palca, przynajmniej nie na zdjęciu...
Księżna Diana nigdy nie pokazała w środkowego palca, przynajmniej nie na zdjęciu...materiały prasowe

1. Niegrzeczna księżna Diana

Zdjęcie świętej pamięci księżnej Diany pokazującej środkowy palec obiegło Facebooka i Twittera jako "niesamowite znalezisko z archiwów rodziny królewskiej". Sęk w tym, że na fotografii wcale nie widzimy zmarłej Diany F. Spencer, tylko jej sobowtóra.

Autorką dzieła jest Alison Jackson. W swoim portfolio ma ona znacznie więcej zdjęć "znanych osobistości" uchwyconych w nietypowych lub wstydliwych sytuacjach. Jej zdjęcia z sobowtórami w rolach głównych uświetniły już niejedną galerię sztuki.

CZYTAJ DALEJ

Pojazd ewakuacyjny nr 6
Pojazd ewakuacyjny nr 6materiały prasowe

2. Pojazd ewakuacyjny nr 6, czyli krzesło na orbicie okołoziemskiej

Czy to prawda, że znajdujące się dryfujące w przestrzeni kosmicznej krzesło jest nazywane przez astronautów "pojazdem ewakuacyjnym nr 6"? To oczywiście bzdury. Fotografia, która podbiła serca użytkowników Twittera stała się hitem, ale podobnego obiektu nie ma na orbicie naszej planety.

Co ciekawe, samo zdjęcie pochodzi z kampanii reklamowej telewizorów marki Toshiba z 2009 roku. Wystarczyło dopisać do niego jedno zdanie, aby miliony ludzi uwierzyły w oczywiste oszustwo.

CZYTAJ DALEJ

Czarny lew - naprawdę się na to nabraliście?
Czarny lew - naprawdę się na to nabraliście?materiały prasowe

3. Czarny lew

"Niezwykle rzadki czarny lew uchwycony na zdjęciu - grzmiały nagłówki wielu internetowych serwisów. Szkoda tylko, że sensacją okazała się... przeróbka zrobiona przy użyciu Photoshopa przez jednego z internautów. Cóż, wielu użytkowników serwisów społecznościowych i tak dało się nabrać...

Nie dajcie się zwieść - nie ma czegoś takiego jak czarne lwy. Istnieją one wyłącznie w internecie.

CZYTAJ DALEJ

Nie, to nie jest prawda...
Nie, to nie jest prawda...materiały prasowe

4. Albert Einstein jeżdżący na rowerze w czasie próby nuklearnej

Kolejna przeróbka, kolejni nabrani internauci. W to, co widać na tej fotografii trudno uwierzyć, ale znalazło się sporo osób, które myślało, że twórca równania E=mc2 faktycznie zrobił coś takiego.

To zdjęcie cały czas krąży po sieci. Widząc, że ktoś zamieszcza je na swojej facebookowej tablicy lub w innym miejscu w Internecie dajcie mu znać, że nawet nie wysilił się, by dać się nabrać...

CZYTAJ DALEJ

W rzeczywistości wcale to tak nie wyglądało...
W rzeczywistości wcale to tak nie wyglądało...materiały prasowe

5. Pingwiny w sweterkach

Australijski 109-latek (sic!) robi na drutach sweterki dla pingwinów. To akurat prawda. Fotografia, którą widzicie obok już niekoniecznie. Po pierwsze, zdjęcie to nie jest związane pracą wykonywaną przez Alfreda Date'a. Po drugie, widoczne na nim ptaki to... zabawki.

Nie zmienia to jednak faktu, że to przesłodkie zdjęcie obiegło świat. Warto w tym miejscu wspomnieć, że australijska organizacja charytatywna Penguin Foundation faktycznie ubierała pingwiny w ciepłe ubranka, ale miało to miejsce już jakiś czas temu.

CZYTAJ DALEJ

Automaty z whisky wbrew pozorom wcale nie były w latach 60. codziennością...
Automaty z whisky wbrew pozorom wcale nie były w latach 60. codziennością...materiały prasowe

6. Automaty z whisky montowane w biurach

Fotografia obok jest autentyczna, ale w przeciwieństwie do tego, co można było przeczytać w Internecie automatów z whisky nie było w amerykańskich biurach w latach 60.

Gdzie zatem można było je znaleźć? Zdjęcie zostało zrobione na jednej z londyńskich wystaw. Wbrew pozorom, i temu co pokazuje serial Mad Men, pół wieku temu alkohol wcale nie był substytutem kawy w miejscu pracy.

CZYTAJ DALEJ

Niezwykły trik papieża Franciszka

7. Niezwykły trik papieża Franciszka

O tym, że papież Franciszek potrafi zaskakiwać nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak wideo przedstawiające jego rzekome wyciągnięcie obrusu spod postawionych na stole świeczników tak, aby te z niego nie spadły to po prostu "fake". Genialny, ale jednak "fake".

Kto za niego odpowiada? Ekipa z programu The Ellen Degeneres Show. Połączyli one prawdziwe nagranie z wizyty papieża w Stanach Zjednoczonych z animacją komputerową. Wiele osób uwierzyło, że głowa kościoła katolickiego naprawdę zrobiła coś takiego podczas oficjalnej uroczystości!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas