Reklama

Groby wielkich Europejczyków

Sprawdziliśmy, gdzie chowane są koronowane głowy i szefowie innych europejskich państw.

Finlandia

Fińscy prezydenci chowani są na cmentarzu Hietaniemi. Jest to wielki cmentarz wojskowy, w którego centrum znajduje się grób Carla Gustafa Mannerheima, otoczony grobami nieznanych żołnierzy. Obiekt podzielony jest na kilka sekcji m.in. notabli, poetów, żołnierzy. Znajdujący się w parku cmentarz jest popularną atrakcją turystyczną, choć służby porządkowe Helsinek prowadzą regularne starcia z młodzieżą, która zamienia Hietaniemi w centrum rozrywki.

Na cmentarzu tym spoczęli prezydenci: Kaarlo Juho Stahlberg, Lauri Kristian Relander, Risto Heikki Ryti, Carl Gustaf Emil Mannerheim, Juho Kusti Paasikivi i Urho Kaleva Kekkonen. Dodajmy, iż w pobliżu tej nekropolii znajdują się także Helsiński Cmentarz Żydowski i Helsiński Cmentarz Muzułmański.

Szwecja

Od 1922 roku oficjalnym cmentarzem rodziny królewskiej jest Kungliga Begravingsplatsen. Cmentarz położony jest na niewielkiej wyspie Karlsborg, znajdującej się na jeziorze Brunnsvikenen. Cmentarz jest częścią Parku Haga, który jest również rezerwatem przyrody i popularnym miejscem wypoczynkowym wśród Szwedów. Na cmentarzu pochowani są m.in.:Gustaw V Bernadotte i Gustaw VI Adolf Bernadotte

Norwegia

Mauzoleum norweskiej rodziny królewskiej znajduje się w Twierdzy Akershus. Zamek został wzniesiony w XIII w. jako forteca obronna (która nigdy nie została zdobyta). Obecnie zamek, gdzie znajdują się muzea militarne, jest dostępny dla zwiedzających. Pochowani są tam m.in.: Haakon VII i Olaf V

Holandia

Groby wielu członków holenderskiej rodziny królewskiej (m.in. zmarłej w 1962 r. Wilhelminy i zmarłej w 2004 r. Juliany) znajdują się w XV-wiecznym Nieuwe Kerk ("Nowym Kościele") w Amsterdamie. W tym samym miejscu odbywają się też koronacje oraz śluby królewskie.

Monako

Większość członków monarchii monakijskiej zostało pochowanych w Katedrze św. Mikołaja w Monako. Wzniesiona w XIII wieku budowla jest dziś miejscem, gdzie obywają się nie tylko uroczystości religijne, ale i festiwale muzyczne. W Katedrze jest pochowana m.in. Grace Patricia Kelly, amerykańska aktorka i księżna Monako.

Belgia

Groby członków belgijskiej rodziny królewskiej (w tym królów- założycieli), znajdują się w kryptach kościoła Naszej Pani z Laeken w Brukseli. Są tam pochowani m.in. Leopold I i Leopold III.

KP

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Monako | cmentarz | groby

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy