Irlandia: Elementy turbin wiatrowych jako meble ogrodowe?

Naukowcy z Eire University College w Cork w Irlandii rozpoczęli testy mające na celu ponownie zastosowanie zużytych łopat z turbin wiatrowych jako elementu zbrojeniowego w kładce dla pieszych na trasie Middleton-Younghal Greenway. Badacze rozważają również inne formy powtórnego użycia elementów z farm wiatrowych, przetwarzając je m.in. na meble ogrodowe. Te zaskakujące pomysły są jaskółką zwiastującą nową wiosnę dla energetyki wiatrowej, która może być jeszcze bardziej oszczędna i ekologiczna dla środowiska.

Stare elementy turbin będą wykorzystywane m.in. jako element konstrukcyjny mostu
Stare elementy turbin będą wykorzystywane m.in. jako element konstrukcyjny mostu123RF/PICSEL

Branża energetyczna stoi przed nie lada wyzwaniem. Co zrobić ze starymi łopatami z turbin wiatrowych, które po latach eksploatacji nie nadają się do dalszego użytkowania?

Wiele farm wiatrowych osiąga już swój koniec pod względem żywotności. Coraz więcej łopat w elektrowniach będzie wymienianych z uwagi na zmieniające się wymagania dotyczące instalowania większych urządzeń, które byłyby zdolne do wytwarzania większej ilości energii. Do 2023 r. w Wielkiej Brytanii i UE zostanie wycofanych z eksploatacji około 15 000 łopat z turbin.

W samej Irlandii, jak komunikują naukowcy i inżynierowie, ponad 11 000 ton łopat ma zostać zdemontowanych do 2025 r. Uniwersytet Strathclyde przewiduje, że globalna ilość odpadów z turbin wzrośnie z 400 000 ton rocznie w 2030 r. do dwóch milionów ton do 2050 r. To jest ponad pięciokrotny wzrost w ciągu dwóch dekad!

Główny problem związany z łopatami tkwi w materiale, z jakiego są zbudowane. Tworzywa sztuczne i włókna szklane, z których się składają, choć są bardzo wytrzymałe, to niestety nie ulegają rozkładowi. Do tej pory zużyte elementy po prostu zakopywano pod ziemią. Tak się dzieje chociażby w USA.

Jednak UE oraz władze niektórych krajów członkowskich stoją na stanowisku, że należy zaprzestać składowania łopat na wysypiskach. Naukowcy z irlandzkiego uniwersytetu zatem działają w ramach projektu Re-Wind nad metodami ponownego użycia łopat w budownictwie i produkcji.

W Eire University College w Cork rozpoczęły się próby, które sprawdzają skuteczność włączenia elementów turbin w konstrukcję mostu dla pieszych Middleton-Younghal Greenway.

- Łopaty pochodzą z wycofanej z eksploatacji turbiny Nordex N29. Na potrzeby budowy mostu, który ma rozpiętość 5 metrów, wycinamy krótki odcinek z łopaty. Będą one wykorzystane jako główny element konstrukcyjny - mówi Paul Leahy, wykładowca inżynierii energetyki wiatrowej.

- Elementy turbin są także atrakcyjne pod względem estetycznym ze względu na ich delikatnie zakrzywiony kształt. Badamy również możliwość wykorzystania fragmentów łopat do produkcji mebli ogrodowych.

Meble ogrodowe prawdopodobnie będą mogły być wytwarzane z fragmentów łopat123RF/PICSEL

Eire University College jest tylko jednym z kilku ośrodków naukowych, które biorą udział w olbrzymim projekcie Re-Wind. Poza Irlandczykami z Cork nad recyclingiem urządzeń pracują również zespoły z Queen's University w Belfaście, City University of New York oraz Georgia Institute of Technology.

Elektrownie wiatrowe są częstym elementem krajobrazów Irlandii123RF/PICSEL

Jak się okazuje, częściowo już się wykorzystuje w budownictwie stare, zdemontowane łopaty z elektrowni wiatrowych. W Wielkiej Brytanii materiał z turbin został zastosowany jako element zbrojeniowy betonu w budowie szybkich linii kolejowej. Ograniczyło to emisję węgla w produkcji o 90%.

Jeśli projekty ponownego użycia elementów z farm wiatrowych okażą się sukcesem, utoruje to drogę zupełnie nowej praktyce w branży budowlanej i nie tylko.

"Do zobaczenia..." w LiverpooluIplaIPLA
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas