Jak zmotywować się do pracy?

Poniedziałkowy dźwięk budzika wyrywa nas z błogiego snu i boleśnie uświadamia nam, że weekend właśnie się skończył, a tydzień pracy dopiero zaczyna. Zanim dobrze wstaniemy z łóżka, już czujemy się przytłoczeni masą pracy, zadań i obowiązków.

Nie ma wyjścia, trzeba wziąć się w garść i w lepszym lub gorszym humorze stawić się w pracy. Czy da się coś z tym zrobić? Oto kilka dowodów na to, że tak!

Po pierwsze - gdzie pracujesz?

W dzisiejszych czasach wykształcenie nie zawsze idzie w parze z wykonywanym zawodem. Jeżeli uświadomiliśmy sobie, że wykonywany zawód nie daje nam satysfakcji, warto się przekwalifikować. Może też być tak, że wybrany zawód jest dobrą drogą, ale firma lub placówka, w której pracujemy nie pozwala nam na czerpanie radości z pracy, warto pomyśleć o zmianie. Może nie od razu znajdziemy coś ciekawszego (dlatego nie rezygnujmy zbyt szybko), ale dobrze jest mieć przed sobą perspektywę na poprawę losu.

Reklama

Po drugie - dlaczego pracujesz?

Nie chodzi tu tylko o gratyfikację finansową. Warto zastanowić się, co daje nam wykonywana praca. Może dzięki niej zmieniamy otaczającą rzeczywistość, może komuś pomagamy, a może mamy możliwość rozwijania swojej osobowości. Należy poszukać w realizowanych przez nas zadaniach zawodowych ważnych i uznawanych przez nas wartości. Gdy dostrzeżemy te wartości, odkryjemy w naszej pracy wyższe cele, niż tylko zarobkowe (te zwykle są niezadowalające).

Po trzecie - miej pasję!

Nie musi być ona związana z pracą, nawet lepiej by było, gdyby się całkiem od niej różniła. Jak wpłynie to na naszą motywację? W wolnym czasie realizując lub rozwijając swoje pasje wypoczywamy. Wypoczynek daje nam nową energię, siłę i zapał do działań związanych nie tylko z pasją, ale i towarzyszących. Zaangażowanie w rozwijanie własnych zainteresowań powoduje, że praca staje się dla nas środkiem do celu (pasji), przez to staje się z nim powiązana i dzięki temu nabiera większego znaczenia.

Po czwarte - zaprzyjaźnij się

Spędzanie kilku godzin dziennie w nieprzyjaznym środowisku, nie wpływa na wzrost motywacji. Jeżeli w miejscu pracy mamy grono bliskich osób, tworzymy pozytywne relacje, to chętniej realizujemy z tymi ludźmi zadania zawodowe. Miejsce pracy staje się też wówczas miejscem spotkań osób bliskich i chętniej tam idziemy niż do miejsca, w którym spotykamy się z wrogością. Miejsce i zespół pracowników nabiera dla nas pozytywnych skojarzeń (towarzyskich, poza zawodowych) i tym samym rośnie motywacja.

Dorota Bajczyk

zdronet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama