Najlepsi detektywi w historii
Dobry kryminał ma dwa najważniejsze elementy składowe: morderstwo i kogoś, kto zagadkę tego przestępstwa rozwiązuje. Słynni detektywi to postacie wyjątkowe, charyzmatyczne i - przede wszystkim - diabelnie inteligentne. Jakie cechy wyróżniają niezapomnianych detektywów od przeciętnych?
Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w najlepszych kryminałach. Hercules Poirot, Sherlock Holmes, Rodion Wanzarow czy - zapewne najlepiej znany telewidzom - Adrian Monk na pozór bardzo się różnią. Zarówno pod względem charakterologicznym, jak i metod wykorzystywanych przez nich w dochodzeniu do prawdy oraz demaskowaniu przestępców. Łączy ich jednak to, że nigdy nie dali się przechytrzyć złoczyńcom i zawsze byli o krok przed nimi.
Hercules Poirot
Przygody małego Belga z imponującym wąsem znają miliony fanów na całym świecie. Bohater kryminałów Agathy Christie przysporzył sobie fanów zdumiewającymi umiejętnościami analitycznymi oraz galanterią i perfekcjonizmem (czy też raczej obsesją symetrii).
Esteta w każdym calu, w zabawny sposób wskazywał na narodowe wady Anglików - jak ich wieczną skłonność do wietrzenia pomieszczeń, czy kontrowersyjne upodobania kulinarne.
Przy rozwiązywaniu zagadek kryminalnych korzystał ze swoich "małych szarych komórek" i wielokrotnie wspominał, że najważniejszy jest "porządek i metoda".
Sherlock Holmes
Najsłynniejszy detektyw świata, wbrew pozorom nie był takim aniołem, jakim przedstawiają go liczne seriale i filmy. Wszyscy wiemy, że w rozwiązywaniu zagadek korzystał z metody indukcji (którą sam nazywał dedukcją), nosił kraciasty płaszcz i palił nieodłączną fajkę. W swojej pracy opierał się na szerokiej wiedzy z zakresu matematyki, psychologii, geologii i balistyki.
Niewiele osób wie natomiast, że oprócz tego był uzależniony od tytoniu i kokainy, okazjonalnie zażywał morfinę i opium, a w wolnych chwilach ćwiczył boks. Jego rozbuchane ego graniczyło z arogancją. Mało znane jest także istnienie starszego brata Holmesa, znacznie zdolniejszego od niego.
Natomiast kobiety, nie odgrywały w życiu detektywa z Baker Street ważnej roli. Jedyną kobietą, z którą był łączony była Irene Adler, o której mówił nie inaczej niż "ta kobieta".
Rodion Wanzarow
Bohater serii powieściowej Antona Cziża, z których pierwsza - "Boska trucizna" miała niedawno premierę w Polsce (Wydawnictwo Otwarte 2010), odbiega znacznie od wizerunku pozostałych detektywów.
W przeciwieństwie do reprezentantów "Złotego wieku" (jak Holmes, czy Poirot) ma żonę i córki bliźniaczki. Nie jest idealny - sepleni i daje sobą manipulować żonie i córkom. Wady te dodają mu jednak uroku (i przychylności płci pięknej).
Oprócz tego jest pasjonatem filozofii i diabelnie skutecznym śledczym, który do prawdy dochodzi za pomocą sokratejskiej metody pytań. Postać Wanzarowa była stworzona na podstawie prawdziwej postaci śledczego w carskiej policji śledczej.
Adrian Monk
Popkulturowy bohater, człowiek, którego przytłacza własny geniusz. Nie tylko ma nerwicę natręctw, ale także obsesję na punkcie symetrii i porządku. Życie (i współpraca) z nim nie jest łatwe.
Monk, który przeżył rodzinną tragedię, chce rozwiązać odpowiednio dużo spraw tak, aby być gotowym na rozwiązanie najważniejszej tajemnicy - zabójstwa jego żony. Zabawne zmagania detektywa oglądają miliony osób na całym świecie.
I chyba nikomu nie przeszkadza, że wciągające perypetie życiowe i zawodowe wyżej wymienionych panów, to w zdecydowanej większości historii... literacka fikcja.