Narodziny Tytanów

Opowieść o wojnie bogów olimpijskich z Tytanami stanowi podstawę mitologii starożytnych Greków. Nowe analizy wskazują, że na powstanie tej historii wpłynęły skamieniałe szczątki wymarłych olbrzymich zwierząt.

Greccy bogowie to w istocie... mamuty i nosorożce
Greccy bogowie to w istocie... mamuty i nosorożceGetty Images/Flash Press Media

Mityczne kości

Pole bitwy gigantów

zainspirowały twórców mitów, by opowiadać w nich o gigantach. Sprawa to ważna, bo istotną częścią mitów starożytnych Greków były skutki największej bitwy w historii ich religijnego widzenia świata. W bitwie tej bogowie olimpijscy dowodzeni przez gromowładnego Zeusa pokonali gigantów zwanych Tytanami. Jako materialny dowód tych zdarzeń Grecy wskazywali miejsce w rejonie Megalopolis, określane jako "Pole bitwy gigantów".

Kości kluczem

Nietypowe zainteresowanie

kość z Nichoria, która okazała się kością udową nosorożca włochatego, co potwierdziły analizy przeprowadzone w 2010 r. przez dr Nikosa Solouniasa, paleontologa, specjalistę w zakresie greckich skamieniałości z epok miocenu i holocenu, eksperta z American Museum of Natural History w Nowym Jorku.

Historia pogmatwana

- Ta koncepcja wyjaśnia dlaczego starożytni Grecy szukali takich kości przypisując im szczególne znaczenie - stwierdził w wypowiedzi dla Discovery News dr Hans-Dieter Sues, kurator Wydziału Paleontologii Kręgowców w Smithsonian's National Museum of Natural History w Waszyngtonie.

Jak powstał olbrzym?

Dziedzictwo Europy

Tadeusz Oszubski

MWMedia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas