Naukowcy na dnie Rowu Mariańskiego odnaleźli coś, co nie powinno się tam nigdy znaleźć

Nie tak wyobrażaliśmy sobie eksplorację najgłębszych zakamarków na naszej planecie. W ostatnim czasie naukowcy na dnie Rowu Mariańskiego odkryli coś, czego zupełnie nie powinno tam być. Obszar ten jest jednym z najbardziej tajemniczych miejsc na naszej planecie, wokół którego narastają nowe alternatywne teorie.

Rów Mariański to najgłębsze miejsce na Ziemi, które zlokalizowane jest w zachodniej części Oceanu Spokojnego - maksymalna głębokość wynosi 10 984 ± 25 m. Rów oceaniczny ma około 2550 km długości oraz 69 km szerokości i przyjmuje kształt łuku. Rów Mariański, którego nazwa pochodzi od Marianów (archipelag wysp wulkanicznych w Mikronezji), wchodzi w skład systemu subdukcji Izu-Bonin-Mariana. Właśnie w tym miejscu płyta pacyficzna jest "wciągana" pod płytę mariańską. 

Izolacja i tajemniczość tego obszaru powoduje, że miejsce to jest głównym aspektem w wielu alternatywnych teoriach. Według nich na dnie Rowu Mariańskiego mają ukrywać się statki obcych cywilizacji, a nawet całe miasta. Ponadto mają się tam znajdować specjalne tunele do wnętrza Ziemi, które prowadzą do kosmitów/reptilian. Jednocześnie mają się tam mieścić nawet portale do innych światów.

Reklama

Co naprawdę skrywa dno Rowu Mariańskiego?

Dno Rowu Mariańskiego jest jednym z najbardziej niedostępnych obszarów na naszej planecie. Jednakże naukowcy odnaleźli tam kilka fascynujących rzeczy, w tym pewne elementy, których obecność nie świadczy o niczym dobrym.

Wcześniejsze eksploracje wykazały, że mimo wysokiego ciśnienia, na dnie żyją duże stworzenia, takie jak płastugi mierzące około 30 cm długości oraz krewetki. Odkrycie to było wręcz zaskoczeniem dla naukowców, którzy spodziewali się, że w tak ekstremalnych warunkach nie może istnieć złożone życie. Jednakże część specjalistów nie zgadza się z tymi doniesieniami.

Poza tym udokumentowano zaleganie na dnie tzw. szlamu okrzemkowego — jest to osad, w którego skład wchodzą okrzemki (jednokomórkowe mikroskopijne organizmy, których ściany komórkowe zbudowane są z krzemionki). Żyją tam również otwornice o długości ponad 10 cm, skorupiaki oraz różnego rodzaju małe organizmy — zatem dno Rowu Mariańskiego nie jest jałową pustynią.

Dwa lata temu naukowcy, badając głębiny Rowu Mariańskiego, przypadkowo natknęli się na... szklaną zieloną butelkę po piwie. Specjaliści byli niezmiernie zaskoczeni tym faktem. Odkrycie zostało dokonane przez oceanografkę dr Dawn Wright i miało ono miejsce w Głębi Challengera. Co ciekawe, na butelce wciąż znajdowała się nienaruszona etykieta.

Niestety wpływ człowieka na głębiny jest coraz większy. Badania przeprowadzone w 2016 roku, które skupiały się na analizie skorupiaków pochodzących z Rowu Mariańskiego (z głębokości 7841-10250 m) wykazały, że w ich organizmach znajdują się ekstremalnie podwyższone stężenia PCB, toksyny chemicznej zakazanej w latach 70. Kolejne badania ujawniły, że w innych organizmach z tego obszaru znajdują się mikrodrobiny plastiku. Analizy te wskazują, że 100 proc. badanych obunogów (rząd skorupiaków z gromady pancerzowców) posiadało w żołądku co najmniej jeden kawałek materiału syntetycznego.

Niestety to nie koniec, w 2019 na dnie Rowu odnaleziono także plastikową torbę i opakowania po cukierkach. Dodatkowo inne badania z 2019 wykazały, że w organizmach żywych żyjących na dnie Rowu znajduje się węgiel-14, który pochodzi z testów bomb jądrowych.

Rów Mariański i składowisko odpadów promieniotwórczych

Swego czasu dno Rowu Mariańskiego zostało zaproponowane jako miejsce do składowania odpadów promieniotwórczych. W założeniu subdukcja płyt tektonicznych miała ostatecznie wepchnąć odpady jądrowe głęboko pod powierzchnię Ziemi.

Zatapianie tego rodzaju odpadów w oceanach jest surowo zabronione przez prawo międzynarodowe. Specjaliści wskazują, że obszary rowów oceanicznych są obszarami odznaczającymi się bardzo dużą liczbą trzęsień ziemi, których skutki są nieprzewidywalne - mogłyby one m.in. uszkodzić pojemniki z odpadami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Rów Mariański | badania naukowe | przyroda
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy