Orientacja w czasie = zdolności matematyczne
Masz dobre wyczucie czasu? Nie musisz ciągle patrzeć na zegarek? To znaczy, że jesteś prawdopodobnie dobry z matematyki.
![article cover](https://i.iplsc.com/0001B4ICSA1ACWIV-C322-F4.webp)
Tak twierdzą włoscy naukowcy, których doniesienia publikuje w najnowszym numerze czasopismo "PLoS ONE". Wyniki ich badań wskazują, że obie umiejętności idą ze sobą w parze. Prawdopodobnie korzystają z tych samych zdolności naszego mózgu.
Orientacja w czasie = zdolności matematyczne
Psycholodzy z Uniwersytetu w Padwie badali 101 kobiet i 101 mężczyzn w wieku od 18 do 52 lat. Proszono ich o ocenę długości serii krótkich sygnałów dźwiękowych. Pytano ich też o własną ocenę zdolności matematycznych w skali od 0 (bardzo słabe) do 10 (znakomite). Wszystkich poddawano potem czterem testom WAIS-R (Wechsler Adult Intelligence Scale Revised), badającym poziom różnych zdolności poznawczych. Okazało się, że osoby najdokładniejsze w ocenie czasu są też prymusami z rachunków.
Ocena czasu a inteligencja
To one najczęściej udzielały poprawnych odpowiedzi na pytania związane z matematyką. Co ciekawe, zdolność do oceny czasu nie ma natomiast żadnego związku z ogólną inteligencją. Autorzy pracy w "PLoS ONE", opierając się na własnych badaniach i dostępnej literaturze na ten temat twierdzą, że obserwowany związek między oceną czasu a inteligencją matematyczną może wynikać z faktu, że obie te umiejętności zależą od naszych zdolności przestrzennych.
Grzegorz Jasiński