Różowe jezioro: Zagadka pustyni Badain Jaran

Tej barwy nie da się pomylić z niczym innym. Sfotografowane z powietrza chińskie jezioro zadziwia nie tylko swoim kolorem - tajemnic związanych z odkryciem na pustyni Badain Jaran jest więcej...

article cover

Różowe jezioro: Zagadka pustyni Badain Jaran

Uczeni prezentują dwie hipotezy. Pierwsza z nich zakłada, że bijący w oczy - nawet ze zdjęć - róż, to zasługa alg i minerałów znajdujących się w ich wodach. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że niektóre jeziora na terenie Badain Jarain są wręcz ekstremalnie słone (nawet do 330 g soli na litr wody!).
Drugie możliwe wyjaśnienie to artemia, czyli rodzaj skorupiaków zamieszkujących słone jeziora, takie jak te na chińskiej pustyni. Ich wielkie kolonie mogą wpływać na kolor wód, w których żyją. Niewykluczone, że tak też jest w tym sfotografowanym z powietrza przypadku.
Badain Jarain w języku mongolskim dosłownie znaczy "tajemnicze jeziora". Widoczny na fotografiach różowy zbiornik wodny jest jednym z ponad 140 z Regionu Autonomicznego Mongolii Wewnętrznej (część Chin), którym z niekrytą fascynacją przygląda się świat nauki. Powód: nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest właściwą przyczyną ich fantastycznych, nienaturalnych wręcz barw.
Powstają one w przestrzeniach między wydmami, które to na Badain Jarain należą do najwyższych na świecie osiągając nawet 500 metrów wysokości! Jedną z nich jest Bilutu Peak, która osiągnęła już status atrakcji turystycznej. Kto wie, może podobny los czeka różowe jezioro, kiedy tylko znów można będzie podróżować...
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas